Final de sezon in Bundesliga

12 Mai 2014
594 Vizualizari | 0 Comentarii
Bayern Munchen a sarbatorit cucerirea titlului (adjudecat de mai multa vreme), FC Nurnberg si Eintracht Braunschweig au retrogradat dupa meciurile din ultima etapa a campionatului de fotbal al Germaniei, jucata sâmbata, iar Hamburger SV va juca un baraj pentru mentinerea în Bundesliga.
Bayern a dispus cu 1-0 de VfB Stuttgart, gol marcat în prelungiri de peruanul Claudio Pizzaro (90+2). Internationalul român Alexandru Maxim a jucat 78 de minute la svabi, fiind schimbat cu Timo Werner. Maxim are 7 goluri marcate în 29 de partide, dar si 12 pase de gol.

HSV, singura echipa care nu a retrogradat în istoria de 51 de ani a Bundesligii, a fost învinsa de Mainz cu scorul de 3-2, dar a evitat retrogradarea directa, dupa ce Nurnberg si Braunschweig au pierdut si ele. Hanseaticii vor juca un baraj cu formatia aflata pe locul 3 în liga secunda, Paderborn sau Furth.
Dortmund si Schalke au ocupat locuri ce le asigura prezenta în grupele Ligii Campionilor, Leverkusen va juca în preliminariile Champions League, iar Wolfsburg, Moenchengladbach si Mainz vor evolua în Europa League.
Atacantul polonez Robert Lewandowski a cucerit titlul de golgheter, cu 20 de goluri, dar se va desparti de Dortmund pentru rivala Bayern Munchen.