Final trist de istorie pentru Vaslui! Astra nu a avut mila de moldoveni

20 Mai 2014
698 Vizualizari | 0 Comentarii
• Ieri a inceput ultima etapa din Liga I de fotbal • Astra Giurgiu a invins Vasluiul cu scorul de 4-1, iar moldovenii vor retrograda dupa 8 ani petrecuti in elita fotbalului romanesc • Steaua va sarbatori astazi, alaturi de fani pe National Arena, titlul cu numarul 25 din istoria clubului.

Etapa 34 din Liga I a inceput ieri cu un meci de vacanta. FC Vaslui a pierdut ultima partida în Liga I, 1-4 cu Astra, urmand sa fie retrogradata la finalul sezonului pentru ca nu a primit licenta si pentru sezonul viitor. Moldovenii au rezistat aproape o repriza în fata vicecampionilor României, Cristescu reusind sa deschida scorul în minutul 43 cu un sut de la marginea careului. Takayuki a majorat diferenta în debutul primei reprize cu o lovitura de cap din 6 metri.

Alibec si-a trecut si el numele pe tabela de doua ori. În minutul 53 a scapat singur spre poarta, dupa o gafa a lui Temwanjera, si l-a învins pe Ormenisan cu un sut pe jos. Opt minute mai tarziu a înscris din nou cu un sut puternic de la 25 de metri. Ultimul gol al "galben-verzilor" în Liga I a venit în minutul 79, cand Muresan a marcat în propria poarta. Astazi sunt programate alte trei partide de vacanta, din ultima runda. De la ora 18.15, U Cluj va primi vizita Pandurilor Targu Jiu, iar 90 de minute mai tarziu Corona si Petrolul se vor intalni intr-un meci direct, fara vreo importanta pentru configuratia finala a clasamentului. Acest joc va preceda partida dintre Steaua si Otelul. Steaua va sarbatori astazi, alaturi de fani pe National Arena, titlul cu numarul 25 din istoria clubului. Partida împotriva Otelului va începe de la ora 20.00 si va fi în direct la DigiSport. Suporterii care vor asista la partida vor avea parte de o surpriza.

Reprezentantii României la Eurovision, Paula si Ovi, vor concerta la finalul partidei. Campioana anunta ca partida cu Otelul Galati, contand pentru ultima etapa a Ligii I, va fi urmata de o festivitate grandioasa de premiere a castigatoarei titlului in Liga I. Astfel, din spectacolul oferit suporterilor va face parte un spectacol de lumini si lasere grandios, demn de o echipa campioana premiata pe cel mai mare stadion din Romania. De asemenea, artistul Mihai Napu si Prim-Tenorul Operei Nationale, Iordache Basalic, vor sustine recitaluri dupa ultimul fluier al arbitrului. Momentele artistice vor fi urmate de un ultim recital, care le va apartine reprezentantilor Romaniei la Eurovision, Paul si Ovi, care si-au declarat dragostea pentru Steaua in mai multe randuri. "Clubul nostru le multumeste tuturor suporterilor care si-au achizitionat deja online biletele pentru acest joc. Va multumim si va asteptam in numar cat mai mare pentru a sarbatori impreuna castigarea titlului cu numarul 25, al doilea consecutiv pentru cea mai titrata echipa din istoria fotbalului romanesc!", anunta site-ul oficial al Stelei.