capricorn
varsator
pesti
Cupa Centenarului la Box Virgil Salvan Pumn de Fier 125

Peste 80 de sportivi din țară și din străinătate, la toate categoriile de vârstă, au paricipat în perioada 17-18 mai, la Cupa Centenarului la Box Virgil Salvan – „Pumn de Fier”, care a avut loc în Sala de sport a Liceului Alexandru Borza, în cadrul manifestărilor organizate de către Universitatea Cluj și care marchează aniversarea a 100 de ani de la înființarea clubului.

Dintre participanții la eveniment, sportivii de la CSM Câmpia Turzii s-au remarcat prin faptul că au reuşit să câştige 4 medalii: 2 de aur, una de argint şi una de bronz.

În prima zi a competiţiei, la categoria 41 kg, junioare, Halagiug Ana Maria a urcat pe prima treaptă a podiumului după ce a învins-o pe Simion Andreea de la CSM Cluj.
La categoria 50 kg, junioare, Corşeu Maria a fost învinsă de Riszt Andreia de la Voinţa Cluj.
„Riszt Andreia este dublă campioană naţională şi a boxat la Europene unde a pierdut cu o rusoaică. Corşeu a boxat cu mult curaj şi i-a făcut faţă campioanei. La doar două luni de box a arătat că are curaj şi voinţa să boxeze cu cele mai bune din ţară. A pierdut la puncte dar eu sunt mulţumit şi încrezător că această fată va ajunge departe şi vom mai auzi de ea la cel mai înalt nivel”, a precizat antrenorul Florin Ionuţ.

La categoria 57 kg, juniori, Vitan Alex a fost învins de Aleksa Petrovici, medaliat la Campionatul Naţional din Serbia, potrivit Ziarul 21.