Germania, noua regina a lumii

14 Iulie 2014
752 Vizualizari | 0 Comentarii
Germania a castigat Cupa Mondiala la fotbal din Brazilia, duminica, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, dupa ce a invins Argentina in finala, cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), dupa prelungiri. Golul victoriei echipei Germaniei a fost marcat de Mario Goetze (113).

Germania, care a facut un joc pozitiv, a dominat, si-a creat ocazii, a cucerit al patrulea sau titlu mondial, dupa cele din 1954 (3-2 cu Ungaria), 1974 (2-1 cu Olanda) si 1990 (1-0 cu Argentina). Este a doua finala castigata de Nationalmannschaft in fata Argentinei, dupa 2-3 in 1986 in Mexic si 1-0 in 1990 in Italia.

Argentina ramane cu cele doua titluri mondiale (1978, 1986), avand si trei finale pierdute: 2-4 cu Uruguay, in 1930, 0-1 cu Germania in 1990 si 0-1 cu Germania in 2014.

Sud-americanii au avut prima oportunitate in min. 4, cand Higuain a tras un sut prin fata portii din unghi. Echipa albiceleste a avut o ocazie uriasa in min. 21, cand Kroos, neatent, a trimis o minge cu capul spre propria poarta, Higuain a ramas singur cu Neuer, dar a sutat pe langa.

Nationalmannschaft si-a continuat imperturbabila jocul de pase, cu o posesie categorica, insa a suferit o noua pierdere, mijlocasul Kramer (inlocuitorul lui Khedira, n. red.) fiind inlocuit din cauza unei accidentari. Noul intrat Schuerrle (37) a fost eroul unei faze foarte periculoase, cu un sut respins greu de Romero, dar s-a dictat ofsaid pentru faptul ca Oezil era pe traiectorie.

Messi s-a remarcat in min. 40, cand a creat pericol in careul german, dar Boateng a reusit sa respinga din fata portii. Pana la pauza echipa lui Loew a mai avut doua ocazii bune de gol, dar Kroos a tras slab de la 17 metri, fara probleme pentru Romero, iar Hoewedes (45+1) a trimis mingea cu capul in bara, la un corner.
La reluare, Messi a fost angajat excelent de Perez (47), dar a tras milimetric pe langa poarta din pozitie de finalizare. Apoi, cele doua echipe nu au mai reusit sa isi creeze situatii periculoase o buna perioada de timp. Germania a inceput in forta prelungirile si a fost foarte aproape de gol, prin Schuerrle (91), dar Romero a aparat. Palacio a ratat o ocazie uriasa de transat disputa, singur cu Neuer, pe care a incercat sa il lobeze (97).

Echipa Germaniei a dat lovitura in minutul 113, cand Schuerrle a centrat de pe partea stanga, noul-intrat Goetze, scapat din marcaj, a preluat pe piept si a trimis in poarta: 1-0. Pana la finalul meciului, Argentina si-a mai creat o singura ocazie, prin Messi, dar starul Barcelonei a trimis cu capul peste poarta (118).
Germania a castigat pe merit, fiind cea mai constanta echipa a competitiei, dupa ce a invins Portugalia (4-0), a remizat cu Ghana (2-2) si a intrecut echipa SUA (1-0) in grupa, a dispus de Algeria cu 2-1, dupa prelungiri, in optimile de finala, s-a impus cu 1-0 in fata Frantei in sferturi, iar in semifinale a zdrobit Brazilia cu 7-1, pentru ca in finala sa treaca de Argentina.