Germania, super meci in sferturi cu unul dintre cele doua mari cosmaruri ale sale

27 Iunie 2016
551 Vizualizari | 0 Comentarii
Germania va juca, sambata viitoare, in sferturile EURO 2016 impotriva uneia dintre cele doua echipe care i-au provocat cele mai dureroase infrangeri in ultimii 10 ani.

Echipa antrenata de Joachim Low a invins clar, duminica seara, echipa nationala a Slovaciei, scor 3-0, in optimile EURO 2016 si s-a calificat in sferturi.

Aici o asteapta unul dintre cele doua cosmaruri din ultimii 10 ani - Italia, care i-a eliminat pe nemti in semifinale la Cupa Mondiala din 2006 si la EURO 2012, sau Spania, care i-a invins in finala EURO 2008 si i-a eliminat in semifinalele Cupei Mondiale din 2010.

A fost 2-0 pentru italieni acum 10 ani, cand Germania gazduia Cupa Mondiala, cu goluri inscrise in ultimele minute ale prelungirilor, si 2-1 in 2012. Atunci, Italia a fost zdrobita de Spania in finala, scor 0-4.

De asemenea, Spania a invins cu 1-0 in ambele partide decisive disputate in fata Germaniei, in decurs de doar doi ani.

Acum, insa, nemtii vin dupa ce au castigat Cupa Mondiala din 2014 si par mai puternici decat oricand in ultimul deceniu.

Meciul Italia - Spania, penultimul din optimile EURO 2016 si cel mai atractiv, se va disputa luni seara, de la ora 19:00, in direct pe Ziare.com.