Greu de ucis! Steaua defileaza in Liga I

10 Martie 2014
688 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua a mai facut un pas spre titlul cu numarul 25 in Liga I de fotbal. La primul joc fara managerul Mihai Stoica, Steaua s-a impus în Gruia, cu CFR Cluj, scor 1-0. Chipciu a marcat golul victoriei în minutul 83, succes meritat pentru echipa lui Reghecampf, care a controlat clar partida.

Ros-albastrii au avut initiativa în prima parte, dar gazdele au dat replici taioase prin cursele lui Maah sau Ogbu. Felgueiras a parat sutul periculos al lui Latovlevici, scapat ca în celebrul gol cu Ajax, si pe final de repriza, ardelenii au avut noroc la bara lui Stanciu.

Tot Steaua a fost la comanda si în partea secunda. Felgueiras n-a cedat la loviturile cu capul ale lui Pintilii si Gardos si s-a remarcat parand sutul periculos al lui Tanase. Gazdele au rezistat presiunii stelistilor fara sa mai spere la castigarea posesiei, dar doar pana în minutul 83. Ros-albastrii au plecat pe un contraatac la capatul caruia Chipciu a deviat în poarta sutul lui Keseru. În prelungiri, Ammari l-a faultat dur pe Latovlevici si a fost eliminat. Daca Steaua s-a impus la CFR Cluj, Petrolul a ratat inca o sansa de a ramane in plasa liderului, remizand, scor 0-0, la Ceahlaul Piatra Neamt. Pablo de Lucas de la Petrolul a fost eliminat in minutul 28, dar pe finalul jocului, tot prahovenii au ratat cateva ocazii mari de gol.

In aceasta etapa s-au disputat si cateva meciuri extrem de importante pentru zona minata a clasamentului.  Concordia Chiajna n-a reusit sa învinga pe U Cluj pe teren propriu, scor 1-1. Tot sambata, FC Botosani a obtinut trei puncte importante în lupta pentru salvarea de la retrogradare, impunandu-se în fata celor de la ACS Poli Timisoara, scor 1-0, dupa un gol superb marcat de Vasvari. Ieri, Gaz Metan s-a revansat dupa înfrangerea de la Vaslui printr-o victorie categorica în fata Viitorului, scor 3-0. Cristi Dulca nu a putut conta pe Buchta, D. Roman, accidentati, si nici pe suspendatul Todea. Chiar si asa, Gaz Metan a controlat partida si s-a impus fara probleme dupa golurile lui Ciprian Petre, Alexandru Munteanu si autogolul lui Tîru. Etapa 22 din Liga I se va incheia luni, cand sunt programate ultimele trei partide care se vor disputa dupa urmatorul program: Sageata Navodari - FC Vaslui, ora 18.00, Digi Sport; Astra Giurgiu - Pandurii Targu Jiu, ora 19.30, Dolce Sport si Dinamo Bucuresti - Corona Brasov, ora 20.30, Digi Sport.