Greu si cu Albania! Romania a tremurat pentru o victorie mica

2 Iunie 2014
560 Vizualizari | 0 Comentarii
• Romania a invins Albania, cu scorul de 1-0, in primul amical disputat în Elvetia • Singurul gol al meciului a fost marcat de fundasul Razvan Rat • Miercuri, tricolorii mai joaca un amical in Elvetia, impotriva nationalei Algeriei

Romania s-a impus la limita, scor 1-0, în primul amical disputat în Elvetia. În lipsa unor solutii din atac, golul a fost marcat de fundasul Rat, asta dupa ce un alt fundas, Dragos Grigore, a irosit doua ocazii importante. Împotriva Albaniei, tricolorii au început slab partida. Tatarusanu a respins gresit o minge, dar Cristi Manea, cel mai tânar debutant din istoria nationalei României, a îndepartat pericolul.

Tatarusanu s-a revansat în minutul 25, când a avut o interventie buna la o ocazie a albanezilor. Prima sansa a tricolorilor a venit abia în minutul 37, când Dragos Grigore a trimis periculos cu capul. Românii puteau sa intre cu avantaj la pauza, dar nu a fost ziua norocoasa a lui Dragos Grigore, care a fost blocat în ultimul moment.
Echipa antrenata de Victor Piturca a început bine si partea a doua, iar Maxim a fost aproape de gol din lovitura libera.

Abia intrat pe teren, Cristi Tanase si-a trecut si el în cont o ocazie. Cel mai vârstnic dintre tricolori, Razvan Rat, a centrat perfect pentru Rusescu, dar fostul stelist nu a ajuns la minge. Cea mai mare ocazie a tricolorilor a fost ratata tot de Dragos Grigore, în urma unui corner. Golul lui Razvan Rat din minutul 82 a venit dupa o serie de greseli în defensiva albanezilor, care n-au reusit sa respinga un sut eficient al lui Maxim, iar fundasul lui Rayo a finalizat din fata portii. A fost prima reusita a sa dupa 10 ani pentru veteranul tricolorilor si a doua din cariera la echipa nationala. Prima reusita, tot într-un amical, dateaza tocmai din 2004, de la celebra victorie a României contra Germaniei, 5-1 pe ”Giulesti”. Tricolorii vor mai disputa un amical în Elvetia, cu Algeria, miercuri, 4 iunie, de la ora 21.30, la Antena 1. "Am întâlnit o echipa artagoasa, exact ca si adversarii pe care îi vom întâlni în grupa, însa au avut si un portar exceptional. Cristi Manea a facut un meci senzational pentru debut, daca are evolutii constante poate fi titular la nationala", a declarat la final selectionerul Victor Piturca.

România: Tatarusanu - Cristian Manea, Dragos Grigore, Chiriches, Rat - Bourceanu (Cr. Tanase 64), Pintilii (Mateiu 90+1) - Nicolita (Matei 46), Chipciu (Lazar 64), Maxim (Fl. Tanase 83) - Marica (Rusescu 46). Selectioner: Victor Piturca.

Albania: Berisha - Lila, Curri, Cana, Agolli (Aliti 80) - Abrashi, Kace, Vila (Lilaj 65), Lenjani (Rama 46) - Kapllani (Gashi 46), Cikalleshi (Salihi 46) Selectioner: Gianni De Biasi.