Handbal masculin: Savic califica Potaissa in play-off

3 Aprilie 2015
1446 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa turdeana a invins, cu 31 – 29, pe HC Vaslui, in partida ce s-a desfasurat miercuri, 1 aprilie. Elevii lui Horatiu si Ovidiu Gal au obtinut astfel un loc in play-off-ul ligii nationale. Intr-un meci, cat o finala, pentru ambele echipe, Potaissa si HC Vaslui au condus pe rand pe tabela de marcaj, pana in minutul 22 al partidei, moment in care formatia turdeana a preluat decisiv conducerea.

Dupa ce, la pauza Potaissa conducea la patru goluri diferenta, scor 16 – 12, echipa turdeana a reusit sa se desprinda, in minutul 39, la sase goluri de contracandidata la calificarea in play-off-ul ligii nationale. In finalul partidei, HC Vaslui a reusit sa reduca din avantajul Potaissei, iar daca in minutul 57, tabela indica 26 – 30, pentru oaspeti, in ultimul minut, cand scorul era de 29 – 30, Nenad Savic a reusit sa inscrie si a stabilit scorul final de 29 – 31, pentru Potaissa.

Astfel, golul lui Savic a parafat calificarea Potaissei in play-off-ul ligii nationale