HC Universitas a incheiat anul in stil de mare echipa

16 Decembrie 2013
1453 Vizualizari | 0 Comentarii
Cea mai tanara echipa din judetul Iasi, HC Universitas, a incheiat anul 2013 cu o victorie superba. In ultima etapa a turului, tinerii handbalisti pregatiti de antrenorul Costel Schender au invins ultima clasata, HCM Campina, cu scorul de 36-22, dupa ce la pauza iesenii conduceau cu 15-11. Chiar daca au invins o formatie care nu a luat niciun punct in acest campionat, victoria Universitasului este una care incununeaza o prestatie remarcabila in prima parte a sezonului. In partida disputata sambata dimineata in sala LPS, pentru echipa ieseana au marcat jucatorii: Ifrim 9, Gabriel Dumitrache 6, Huzum 6, Trofin 3, Lazar 1, Cristi Moraru 3, Grosu 2, Stefan Dumitrache 1, Potera 2, Piu 2 si Bocman 1. "Nu este o victorie concludenta pentru ca am obtinut-o in fata unei formatii care nu are niciun punct in acest sezon", a declarat antrenorul Costel Schender. Jucatorii de la Univeristas vor primi o vacanta scurta de sarbatori, apoi vor reveni la antrenamente pentru primul meci din retur, programat pe 26 ianuarie 2014, chiar cu Poli Stiinta Miroslava.
Cealalta echipa din judetul Iasi a comis-o din nou in Divizia A. In ultima etapa a turului, Poli a pierdut acasa cu CS Universitatea Galati, scor 25-26. Jucatorii pregatiti de Florin Spiridon au condus la pauza cu 16-12, iar cu un sfert de ora inainte de final aveau un avantaj chiar si de 6 goluri. Golurile iesenilor au fost reusite de Negru 4, Dîl 5, Albu 1, Caciuc 3, Folescu 4, Vulpe 6 si Czari 2.