HSC Miercurea Ciuc, din nou campioana nationala

8 Aprilie 2013
636 Vizualizari | 0 Comentarii
Sarbatoare mare, sambata, pe patinoarul "Vakar Lajos" din Miercurea Ciuc. Echipa de hochei e din nou campioana nationala. Ciucanii au reusit sa întoarca scorul si sa se impuna. Înainte ca pucul sa cada prima oara pe gheata, scorul general era de 3-1 în favoarea celor de la HSC Miercurea Ciuc. Finala s-a disputat dupa sistemul "cel mai bun din sapte", astfel ca echipa din localitate mai avea nevoie de o singura victorie. O victorie care nu prea parea aproape, dupa ce Robert Peter si Levente Zsok au pus 2 în dreptul Coronei Fenestela Brasov. Lucrurile s-au mai echilibrat dupa prima pauza, dar tot brasovenii au intrat la vestiare în avantaj, cu 3-2. Ciucanii au fost mai proaspeti în ultima parte si si-au dorit sa sarbatoreasca acasa titlul. Au marcat patru goluri în repriza a treia si s-au impus cu 6-4 (0-2, 2-1, 4-1), ducand scorul la general la 4-1. Din 2007, echipa din Miercurea Ciuc a castigat în fiecare an titlul de campioana.