Iata cine ne-a lasat acasa! Grecia spulberata de Columbia la Mondiale

16 Iunie 2014
515 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de fotbal a Romaniei a ratat calificarea la Cupa Mondiala, fiind eliminata la baraj de Grecia. In primul meci din Brazilia, Grecia s-a facut de ras in fata Columbiei, victima preferata a tricolorilor la turneele finale. Reduta defensiva a elenilor a rezistat numai sase minute în fata columbienilor, care s-au impus cu un categoric 3-0.

Chiar si fara Radamel Falcao, nerefacut la timp pentru turneu, Columbia a demonstrat ca ramane o adversara puternica. Planul defensiv al grecilor a esuat dupa numai cinci minute, cand Armero a deschis scorul, fiind ajutat si de devierea nefericita a lui Manolas. Europenii au fortat egalarea, însa au parut lipsiti de idei. Contraatacul pregatit n-a mai putut fi pus în aplicare, iar fazele ofensive în fata unei aparari supranumerice a columbienilor n-au functionat. Gutierrez a marcat pentru 2-0, profitand de o noua eroare a grecilor la un corner (58). Gekas putea reduce din handicap imediat, însa a trimis cu capul în bara. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de James Rodriguez, iar columbienii încep sa îsi faca deja planuri pentru optimi.

In celalalt meci din grupa, duminica dimineata, Coasta de Fildes a învins Japonia, scor 2-1, facand un pas important spre prima calificare în faza optimilor la Campionatul Mondial. Cu Didier Drogba pe banca, Coasta de Fildes a parut o echipa fara busola. Lipsita de idei si paralizata de reusita lui Honda din minutul 16, nationala africana parea sa înceapa cum nu se poate mai prost aventura în Brazilia. În minutul 62 însa, Drogba a strans din dinti si, înca nerefacut dupa o accidentare suferita la antrenament, a intrat pe teren. Reactia africanilor a fost uluitoare, iar tot jocul a început sa se lege. Doua minute mai tarziu, Bony egala cu o lovitura de cap din apropiere. Alte doua minute, iar ivorienii erau în avantaj. Aceeasi schema! Mingea în dreapta la Aurier, care o arunca la 6 metri de poarta adversa, de unde Gervinho o strecoara la coltul scurt.