In sfarsit! Monica Niculescu a castigat titlul la Florianopolis

4 Martie 2013
643 Vizualizari | 0 Comentarii
Monica Niculescu a castigat ieri dimineata primul titlu WTA la simplu din cariera, învingand-o în finala de la Florianopolis pe Olga Puchkova, scor 6-2, 4-6, 6-4. Pentru al treilea an consecutiv, Monica a ajuns într-o finala WTA. În 2011 si 2012, a patruns de fiecare data în ultimul act în Luxemburg, dar a cedat de fiecare data. Viktoria Azarenka si Venus Williams i-au dat peste mana întinsa spre trofeu si l-au adaugat în vitrinele lor deja destul de pline.
Acum a fost însa diferit. Românca era sa paraseasca turneul înca din primul tur, dar a reusit sa întoarca meciul cu Medina Garrigues. La 5-7 si 6-6 în setul doi, Niculescu a castigat tie-break-ul la 7 si a transat decisiv la 1. Au urmat apoi 3 victorii la rand cu numai 9 game-uri cedate! Monica a început în forta meciul, 6-2 si 2-0 în setul secund, iar finala parea sa fie floare la ureche. Lucrurile au început sa se complice însa, rusoaica atribuindu-si 6 din urmatoarele 8 game-uri. Monica a rupt din nou echilibrul în decisiv, distantandu-se la 4-2. Puchkova a egalat, dar n-a mai putut evita inevitabilul. Niculescu castiga ultimele doua game-uri, iar la 25 de ani pune mana pe primul trofeu WTA la simplu din cariera.