In sfarsit, prima victorie! Steaua a castigat primul amical in aceasta vara

7 Iulie 2014
596 Vizualizari | 0 Comentarii
STEAUA
În al patrulea meci amical al verii, Steaua a obtinut prima victorie de la venirea lui Costel Galca pe banca tehnica, scor 4-1 cu englezii de liga a treia de la Oldham United. În primele trei meciuri de pregatire, ros-albastrii au înscris 5 goluri, cu unul mai mult decât cele reusite contra lui Oldham. Marcatorii formatiei "militare" au fost: Vâlceanu (33), Varela (58), Chipciu (70) si Iancu (75). Prima repriza a fost marcata de accidentarea lui Gardos si de golul lui Vâlceanu, reusit în minutul 33.

Dupa un început bun al britanicilor din liga a treia a fotbalului din Albion, Cornel Rapa a semnat prima sansa de gol a ros-albastrilor, dupa un un-doi frumos cu Vâlceanu, dar sutul sau s-a dus pe centrul portii, iar portarul a prins mingea (11).

A urmat o bara a englezilor, dintr-o lovitura libera din apropierea careului (19), dar cei care au marcat primii au fost elevii lui Costel Gâlca. Nicusor Stanciu a reusit o faza superba, sutând la poarta dupa doua driblinguri reusite, iar portarul britanicilor a respins în fata, pâna la Vâlceanu, care a urmarit si a împins mingea în plasa (33).

Englezii au egalat în minutul 53, cu un sut de la 25 de metri, care l-a lasat fara replica pe Nita, titularul din poarta Stelei, care peste alte câteva minute avea sa îi lase locul lui Arlauskis, cel care a bifat prima aparitie la Steaua fara gol primit.

Schimbarile din minutul 66 - care au adus pe teren mai multi titulari de drept din echipa lui Gâlca - au schimbat fata jocului. 3 dintre ei au contribuit la golul de 2-1, peste numai doua minute: Chipciu a executat cornerul, Tanase a sutat, iar Varela a deviat norocos, dar fericit pentru ros-albastri, care au trecut din nou în avantaj (68). Aproape imediat, Chipciu si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor. A primit de la Tanase si a punctat cu un sut pe lânga portar, dupa doua driblinguri (70), iar peste 5 minute Gabi Iancu a închis tabela. Desi nu si-a trecut numele pe lista marcatorilor, Cristian Tanase a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai Stelei. Intrat în minutul 66, la scorul de 1-1, decarul a pasat la toate cele 3 goluri marcate de ros-albastri în 7 minute.

Echipa de start a Stelei: Nita (50 Arlauskis) - Râpa, Aldea, Gardos (23 Pham-Huy), Tosca - Filip, Neagu - Vâlceanu, N. Stanciu (46 Gradinaru), Pîrvulescu - Keseru.
În minutul 66 au intrat: Latovlevici, Szukala, Sânmartean, Tanase, Varela, Prepelita, Iancu si Chipciu.