Incredibil, dar adevarat! Barcelona, eliminata din Liga Campionilor

10 Aprilie 2014
613 Vizualizari | 0 Comentarii
Inca o noapte cu fotbal nebun in Liga Campionilor. Dupa Real Madrid si Chelsea, în semifinalele Ligii Campionilor s-au mai calificat Atletico Madrid si Bayern Munchen.

Cele doua meciuri de aseara au reprezentat o noua pledoarie pentru fotbal, pentru sportul cel mai iubit pe intreg mapamondul. Intr-o partida de vis, cu trei bare si o sumedenie de alte ocazii, Atletico Madrid a învins-o pe Barcelona pe teren propriu, scor 1-0, si s-a calificat, cu scorul general de 2-1, în premiera în semifinalele celei mai importante competitii intercluburi. Debutul de meci a fost fabulos pentru baietii lui Diego Simeone. Rar iti este dat sa vezi o echipa care sa poata domina Barcelona, asa cum a facut-o Atletico in primele 25 de minute ale meciului de pe Vicente Calderon. Coke a deschis scorul in minutul 5, iar in primele 20 de minute, madrilenii au nimerit de 3 (TREI) ori bara transversala a portii lui Pinto. De partea cealalta, cu un Messi intr-o zi oribila, Barcelona a ratat cateva ocazii prin Neymar, prea putin pentru a trece de fantastica trupa a lui Simeone.

Tot aseara, Manchester United a fost eliminata pe Bayern Munchen, desi, ca si în tur, a condus la un moment dat cu 1-0. Masinaria de fotbal a lui Pep Guardiola a întors imediat scorul, a invins cu 3-1 si s-a calificat cu scorul general de 4-2. Dupa o prima repriza alba, in care Bayern a dominat, dar fara sa-si creeze mari ocazii , Manchester a deschis scorul in debutul reprizei secunde la o torpila a lui Evra. Imediat insa, la cateva zeci de secunde distanta, Mandzukici a facut 1-1, golurile victoriei nemtilor fiind marcate de Muller si Robben, ultimul cu ajutorul fundasului Nemanja Vidic, care a deviat in poarta mingea sutata de olandez. Tragerea la sorti pentru semifinalele Europa League si UEFA Champions League va fi vineri, începand cu ora 13.30