Infrangere grea pentru nationala de futsal a Romaniei

14 Martie 2014
1555 Vizualizari | 0 Comentarii
futsal romania
În aceasta saptamana, Sala Sporturilor Znicz din Pruszkow, oras aflat la 21 km de Varsovia, gazduieste partidele amicale de fotbal în sala dintre Polonia si Romania, la nivelul echipelor de tineret U21.  Miercuri seara, în prima dintre ele si în fata a numai 150 spectatori, Polonia s-a impus în fata României cu categoricul scor de 7-0 (5-0), prin golurile marcate de Mateusz Omylak (minutul 1 si 8), Adrian Skrzypek (doua goluri în minutul 9, la interval de câteva secunde între ele), Krystian Antczak (minutul 12), Marek Buganski (min. 34) si Mateusz Kostecki (min. 40).

Au evoluat formatiile:
Polonia: Damian Purolczak - Krzysztof Piskorz, Marek Buganski, Mateusz Omylak, Krystian Antczak, apoi  Pawel Kurowski - Adam Wachonski, Adrian Skrzypek, Tomasz Kriezel, Mateusz Jedlinski, Dawid Bialy, Mateusz Kostecki, Patryk Holy, Wojciech Pawlak. Selectioner: Gerard Juszczak.
România: Zsolt Kisgyorgy (cu multe gafe la activ) - Liviu Ruxandari (CSMS Iasi), Attila Biro, Andrei Petcu, Razvan Togan, apoi Cristian Marin - Dumitru Ion, Octavian Cires, Tamas Miklos, George Buleandra, Ionut Lupea, Levente Tanko. Selectioner: Nelu Stancea (CSMS Iasi). Partida revansa a avut loc ieri, de la ora locala 17.00, dar 18.00 în România.