Juventus se califica in finala Champions League dupa o remiza italiana cu Real Madrid

14 Mai 2015
559 Vizualizari | 2 Comentarii
Juventus a obtinut, miercuri seara, calificarea in finala editiei 2014/2015 a Ligii Campionilor.

Dupa victoria la limita din meciul tur, de la Torino, scor 2-1, "Batrana Doamna" a smuls o remiza, scor 1-1, in cel mai pur stil italian in returul de la Madrid, ajungand astfel in ultimul act al Champions League.

"Galacticii" lui Ancelotti au inceput foarte tare partida de pe Bernabeu, ratand ocazii mari prin Benzema si Ronaldo.

In mod firesc, golul a venit in minutul 23, Ronaldo marcand dintr-un penalti acordat destul de usor de arbitrul de centru la un duel dintre Chiellini si James Rodriguez.

Desi au scazut usor ritmul dupa marcarea golului, cei de la Real au continuat sa domine in fata unui Juventus apatic si parca incapabil sa se opuna presiunii madrilene.

Cristiano, de doua ori, si Benzema au irosit alte trei ocazii foarte mari pana la pauza, lucru care avea sa ii coste pe iberici chiar finala.

Dupa reluarea jocului Juventus ne-a aratat o alta fata, jucatorii intrand mult mai montati in teren.

Golul egalizator a venit in urma unei faze fixe la care defensiva Realului a gafat, permitandu-i lui Pogba sa trimita cu capul pentru Morata, iar fostul jucator al Realului a inscris din nou in poarta echipei la care s-a format.

Din acel moment cei de la Real au atacat pe alocuri haotic, abuzand de centrari, care au fost prada usoara pentru masivii fundasi centrali italieni.

Gareth Bale a avut trei sanse mari de a aduce formatia madrilena in avantaj, dar si Casillas a fost pus serios la treaba, intervenind excelent la suturile lui Marchisio si Pogba.

In cele din urma, nimeni nu a mai marcat, iar Juventus a obtinut calificarea in marea finala de la Berlin, acolo unde o asteapta FC Barcelona.