Kimi Raikkonen a castigat Marele Premiu al Australiei

18 Martie 2013
716 Vizualizari | 0 Comentarii
Kimi Raikkonen
Fostul campion mondial Kimi Raikkonen a câstigat, duminica, Marele Premiu al Australiei, prima cursa a sezonului 2013 de Formula 1. Cursa de la Melbourne a fost în direct pe Onlinesport.
Desi a pornit în cursa de pe locul al 11-lea si nu putea spera la mai mult de o clasare pe podium dupa cele aratate de Lotus-Renault în testele de iarna, Raikkonen s-a impus remarcabil datorita strategiei cu doua opriri la boxe.
Pe podiumul de la Antipozi au mai urcat Fernando Alonso (Ferrari), pilot care a încheiat cursa dupa trei opriri la boxe, si Sebastian Vettel (Red Bull), campionul mondial în execitiu care a plecat din pole position. La fel de adevarat este ca Raikkonen si-a câstigat pe circuit pozitia de lider, dupa ce l-a depasit în duel direct pe Sutil cu 15 tururi înaintea finalului.
Avansul de sapte secunde i-a fost suficient finlandezului pentru a ramâne în fata lui Alonso si a obtine a 20-a victorie din cariera în Formula 1.
Kimi Raikkonen nu a mai condus în clasamentul Formulei 1 din 2007, când cucerea singurul sau titlu mondial alaturi de Scuderia Ferrari.
Urmatoarea etapa a CM de Formula 1, Marele Premiu al Malaysiei, va avea loc în 24 martie, la Sepang.
Clasament: 1. K. Raikkonen, 2. F. Alonso, 3. S. Vettel, 4. F. Massa, 5. L. Hamilton, 6. M. Webber, 7. A. Sutil, 8. P. Di Resta, 9. J. Button, 10. R. Grosjean
Au mai incheiat cursa: 11. S. Perez, 12. J. Vergne, 13. E. Gutierrez, 14. V. Bottas, 15. J. Bianchi, 16. C. Pic, 17. M. Chilton, 18. G. Van der Gar
Au abandonat: N. Hulkenberg, P. Maldonado, N. Rosberg, D. Ricciardo