Liga 1: Astra, victorie la ultima faza la Craiova

27 Iulie 2015
430 Vizualizari | 0 Comentarii
Astra Giurgiu a castigat in deplasare la CSU Craiova, scor 2-1, in primul meci al zilei de duminica din Liga I, in etapa cu numarul 3, sezonul 2015/2016.

Golurile au fost marcate de Boldrin, brazilianul venit in aceasta vara de la Concordia, in minutul 50, de Mateiu, care a egalat pentru gazde cu doua minute inainte de final si de Dandea, in prelungiri, care a marcat golul victoriei Astrei in minutul 92.

Primul gol al Astrei a venit dupa o actiune personala a sudamericanului, care a finalizat cu un sut perfect la coltul lung.

La 4 minute de la golul oaspetilor, oltenii au ratat un penalti prin Ferfelea, care a tras mult peste bara.

Norocul oltenilor s-a numit Mateiu, fostul brasovean marcand in minutul 88, cu un sut pe jos bine plasat.

Totusi, finalul a apartinut Astrei, care a marcat golul victoriei in minutul 92 prin Dandea, care intrase pe teren in minutul 64. Fundasul a marcat cu capul dupa un corner.

Este prima victorie a Astrei in acest sezon, care face 4 puncte, egaland Pandurii si CSMS Iasi.

Echipele de start:

CSU Craiova: Balgradean - Dumitras, Popov, Acka, Vatajelu - Baluta, Mateiu, Ferfelea, Nuno Rocha - Curelea, Bawab.

Rezerve: Straton, Zlatinski, Bancu, Herghelegiu, Mazarache, Kay, Tarnacop.

Astra: S. Lung - Queiros, Oros, Geraldo, J. Morais - Seto, Boldrin - Enache, Teixeira, De Amorim - Budescu.

Rezerve: Bosneag, Florea, Lovin, Dandea, R. Alves, Al. Stan, Al. Ionita.

Arbitru: Radu Petrescu.