Liga 1: Steaua, infrangere dupa un joc lamentabil cu Pandurii

16 Martie 2015
847 Vizualizari | 0 Comentarii
Pandurii Targu Jiu au invins Steaua cu 3-1 in ultima partida a zilei de duminica in Liga 1, etapa cu numarul 21, stagiunea 2014/2015.

Roman, Shalaj si Eric (din penalti) au punctat pentru gazde, in timp ce Gabi Iancu marca unicul gol al campionilor.

Prima parte a fost decisa de golul lui Roman, venit in minutul 37, dupa o faza excelenta facuta de Pintilii. Acesta a intrat impetuos in careu pe partea stanga, a pasat decisiv catre Mihai Roman, care din cativa metri nu l-a iertat pe Arlauskis.

Trebuie totusi remarcat faptul ca la debutul fazei, Roman fusese intr-un offside, e drept ca la limita, nesemnalizat insa de tusier.

Dupa primul sfert de ora al secundei parti, Pandurii a mai lovit o data. Shalaj a marcat, dupa o gafa mare in defensiva a lui Guilherme, dublata si de iesirea hazardata a lui Arlauskis din poarta, lituanianul fiind lobat de Shalaj fara sperante.

La 2-0, Steaua s-a trezit putin si dupa circa 10 minute reducea din handicap prin Gabi Iancu. Acesta a reluat perfect din lovitura libera de la 20-22 de metri, ducand scorul la 1-2 pe tabela.

Un 2-1 care s-a dovedit un simplu foc de paie, pentru ca Steaua nu a mai aratat nimic pana la final. Un final care a mai adus un gol pentru gazde, intrucat Eric avea sa marcheze din penalti in minutul 90.

Un penalti facut de Gabi Tamas, care l-a faultat pe Nistor si a luat si galben.

3-1 final pentru Pandurii cu Steaua, o echipa campioana de nerecunoscut, fara viziune, idei constructive in joc sau ocazii de poarta.

In clasament, Steaua ramane cu 7 puncte peste Petrolul si Targu Mures, care au ambele 40 de puncte.