Liga 1: Steaua trece de Petrolul la Ploiesti in thrillerul etapei

22 Septembrie 2014
610 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucuresti a trecut de Petrolul Ploiesti cu 3-2 in marele derbi al etapei cu numarul 8 din Liga I, stagiunea 2014/2015.

Pentru Steaua au punctat Keseru, Chipciu si Varela, in timp ce pentru gazde Toto Tamuz a reusit o dubla.

Steaua a inceput excelent meciul de la Ploiesti, care a fost amanat cu 9 minute dupa ce fanii prahoveni au realizat un adevarat spectacol pirotehnic, prin zeci de torte, fumigene sau petarde aruncate, unele din ele chiar pe gazon.

Campionii au marcat de doua ori in primele 20 de minute. Prima data prin Chipciu, sut imparabil de la 25 de metri, in minutul 14, al doilea, in minutul 17 prin Keseru, care a reluat cu capul dupa o centrare de pe flancul stang al lui Sanmartean.
Petrolul nu a renuntat si dupa cateva minute de insistente ofensive, a egalat prin Toto Tamuz.

Era minutul 28 si golul a venit dupa un sut sec din careul mic, dupa ce Varela l-a scapat eronat din marcaj pe Tamuz.

Prima parte s-a incheiat cu ocazii mari ratate de Keseru si Rusescu, dar si cu o faza discutabila chiar la final, cand Tamuz a fost bruscat in careu de Arlauskis. Centralul Balaj nu a acordat nimic.

La niciun sfert de ora de la reluare, in partea secunda, Petrolul reusea egalarea. Acelasi Tamuz marca si reusea dubla la Ploiesti, dupa o noua pasa inspirata a lui Priso, care l-a pacalit din nou pe Latovlevici, exact ca la primul gol. Si tot ca la primul gol, Varela l-a scapat poate prea usor din marcaj pe Tamuz.

Totusi, golul victoriei a venit pentru Steaua, in minutul 72, semnat de Varela. A fost un sut puternic trimis de Rusescu, Pecanha a respins in fata, iar Varela, atent, a impins balonul in plasa.

A fost ultima reusita a unei partide spectacol, in urma careia campionii revin pe primul loc, cu 21 de puncte. Petrolul ramane cu 14 puncte, la 7 puncte de lider asadar.