Liga 1: Viitorul castiga la limita la CFR Cluj

16 Martie 2015
789 Vizualizari | 0 Comentarii
Viitorul a invins CFR Cluj cu 2-1 in al doilea meci al zilei de duminica din Liga 1, etapa cu numarul 21, stagiunea 2014/2015.

Golurile au fost marcate de Henrique si Marin pentru Viitorul, respectiv Chanturia pentru gazde.

Henrique marca in minutul 26 lejer din fata portii, fiind singurul jucator din Liga 1 in acest sezon care a marcat pentru doua echipe diferite, in prima parte a sezonului el jucand si inscriind pentru Targu Mures.

Egalarea a venit pentru CFR din partea lui Chanturia, in minutul 39, din lovitura libera directa, printr-un sut pe jos, profitand si de o gafa a portarului Albut, care a luat gol nepermis la coltul scurt.

Golul decisiv a fost marcat de Marin in minutul 41. Florin Tanase a scapat mai intai singur cu Minca, a sutat bine, mingea din bara transversala a intrat in poarta, arbitrul a lasat insa jocul sa continuie, neremarcand golul, mingea din bara a ajuns din nou la Tanase, care a reluat din nou in bara. Balonul a ajuns apoi la Marin care nu a mai iertat.

2-1 a fost si scorul final al unui meci in care mai trebuie sa remarcam si eliminarea directa a lui Carp de la gazde, in minutul 58.

In clasament, Viitorul urca pe 10 cu 23 de puncte, in timp ce CFR ramane ultima in Romania, cu doar 11 puncte (dupa acea depunctare masiva).

Echipele de start:

CFR Cluj: Minca - Jakolis, Larie, Ene, Camora - Jazvic, Muniru, Carp, Paun - Tade, Chanturia.

Viitorul: Albut - Hodorogea, Trifu, Mamele, Mitrea - Benzar, Daminuta, Marin - Nicolita, Henrique, Fl. Tanase.