Macel! Steaua a calcat-o in picioare pe Dinamo in Cupa!

28 Martie 2014
855 Vizualizari | 0 Comentarii
Nebunie de derby, aseara, pe National Arena. Steaua si Dinamo au oferit un meci memorabil in turul semifinalelor Cupei Romaniei, trupa lui Reghecampf reusind sa se impuna cu un categoric 5-2 (4-1), dar mult mai clar decat o arata scorul. Steaua ia astfel o optiune importanta pentru finala Cupei, fiind imposibil de crezut ca va pierde la trei goluri diferenta in retur, in conditiile in care a fost cu multe clase peste marea sa rivala in meciul de aseara.

Steaua a deschis scorul in minutul 22 prin Iasmin Latovlevici, care l-a surprins pe portarul Cristian Balgradean cu un sut centrare din partea stanga. Dinamo a egalat in minutul 32, prin Ovidiu Rotariu, din careul de 6 metri, dupa o nesincronizare a apararii steliste. Finalul primei reprize a apartinut in totalitate Stelei, care a mai punctat de trei ori.

Fernando Varela a adus din nou Steaua in avantaj in minutul 39, iar Alex Chipciu a majorat diferenta din minutul 43, cu un sut din afara careului. Al patrulea gol al Stelei a fost semnat de Cristian Tanase (45+1), la capatul unui contraatac purtat de Adi Popa. In partea secunda ambele formatii au mai punctat cate o data. Dinamo a redus din handicap in min. 53, prin Valentin Lazar, cu un sut de la 16 metri, dar Keseru a refacut diferenta de trei goluri in favoarea campioanei, in minutul 76, dupa o pasa excelenta a italianului Piovaccari.

La un minut dupa aceea, Keseru a fost din nou in fata golului, dar a fost blocat de Balgradean. Dinamo a incercat sa reactioneze, dar Bilinski (82) a trimis un sut paralel cu poarta, iar Tatarusanu a fost la post la un sut de la distanta (86). Mansa a doua va avea loc tot pe Arena Nationala, in data de 17 aprilie.