Mars triumfal spre un nou titlu! Steaua este la doua meciuri de trofeu

29 Aprilie 2014
604 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti a invins FC Brasov cu 3-0 in etapa 29 din Liga I si s-a distantat la noua puncte de Astra Giurgiu, ocupanta locului secund • Daca va castiga urmatoarele doua meciuri, acasa cu Corona Brasov si la U Cluj, Steaua este campioana, indiferent de ce face Astra

Steaua se indreapta cu pasi repezi spre al doilea titlu consecutiv de campioana. In etapa 29 din Liga I, Steaua s-a impus pe teren propriu în fata celor de la FC Brasov, scor 3-0, si au ajuns din nou la 9 puncte de Astra Giurgiu, ocupanta locului secund.

Daca va castiga urmatoarele doua meciuri, acasa cu Corona Brasov si la U Cluj, Steaua este campioana, indiferent de ce face Astra. "Ros-albastrii" au dominat categoric partida cu formatia lui Cornel Talnar. Szukala putea deschide scorul înca din minutul 2, cand lovitura sa de cap a trecut pe langa poarta. A fost imitat de Chipciu, care a primit cadou o minge de la fundasii ardelenilor, dar a trimis pe langa (4).

Tanase l-a ridicat pe Straut, însa nici Sînmartean (18), nici Chipciu (29) nu l-au putut învinge pe Iacob. Laurentiu Reghecampf a decis sa schimbe ceva în jocul Stelei înainte de pauza. L-a scos în minutul 38 pe Prepelita, pentru ca nu mai avea sens sa tina doi închizatori pe teren, si l-a introdus pe Nicusor Stanciu. Peste numai 5 minute, Latovlevici deschidea scorul cu o noua executie spectaculoasa, sut cu dreptul de la 25 de metri, bara-gol. Steaua a beneficiat si de un penalty obtinut de Chipciu dupa o ora de joc, însa Stanciu a trimis direct în Iacob. Chipciu a înscris în minutul 77, dupa o faza excelenta initiata de Popa, iar tabela a fost închisa de reusita cu capul a lui Lukasz Szukala (87).

Si Petrolul a facut spectacol aseara, cu FC Botosani, si a învins cu 3-0. Teixeira, Adrian Mutu si Laurentiu Marinescu au adus victoria pentru prahoveni. "Lupii" au dominat foarte clar si au au avut o multime de ocazii. Tamuz si Albin au fost campioni la acest capitol. Dar pana la pauza, Teixeira inspirat l-a învins pe Curileac si a adus-o pe Petrolul în avantaj. Asaltul ploiestenilor a continuat si în partea a doua, tot cu Tamuz cel mai periculos om pentru botosaneni. Atacantul israelian a obtinut un penalty, iar Adrian Mutu a marcat în premiera de la venirea la Petrolul. Tot din penalty a înscris si Laurentiu Marinescu, revenit dupa o perioada foarte lunga de absenta din cauza unei accidentari grave. "Lupii" se mentin la un punct în spatele Astrei si la 6 distanta de Dinamo.

Tot ieri, Viitorul a castigat lejer, 4-0, pe terenul ultimei clasate, Corona Brasov si se mentine în lupta pentru evitarea retrogradarii. Mitrea, Fl. Tanase, Al. Lazar si Axente au marcat golurile victoriei pentru echipa lui Gica Hagi, Viitorul ratand si doua penalty-uri prin Dica si Larie. Echipa lui Hagi acumuleaza 30 de puncte, dar are o misiune foarte grea în a supravietui în Liga I.