Meci nebun in deschiderea etapei 14 din Liga I

8 Noiembrie 2013
593 Vizualizari | 0 Comentarii
Desi se vor disputa doar 8 partide, confruntarea Steaua - "U" Cluj fiind amanata, runda a 14-a din Liga 1 se întinde pe durata a 5 zile! Primul meci, Sageata - Astra, s-a disputat ieri si a fost unul cu adevarat nebun. Astra s-a impus cu 4-3, dupa ce in minutul 27 conducea cu 4-0. Astra a început meciul de la Constanta, cu Sageata, avântat, cu gândul de a depasi Steaua în clasament.

Socoteala de acasa s-a potrivit cu cea din târg doar în prima repriza, însa. Giurgiuvenii au fost un tavalug în prima parte, deschizând scorul rapid, în minutul 7, prin Yahaya, si majorând avantajul zece minute mai târziu, prin Junior Morais (17).
În minutul 22, Yahaya reuseste „dubla”, prima din cariera sa, iar dupa alte cinci minute, Yazalde duce scorul la 4-0. În acel moment, Astra era liderul Ligii 1, cu un golaveraj mai bun decât al Stelei. În minutul 33, Sageata a redus din diferenta, cu largul concurs al lui Silviu Lung Jr., care a respins în poarta un sut al lui Chitu, de la mare distanta. Giurgiuvenii au intrat la avantaj cu 4-1 pe tabela si se parea ca dupa pauza va urma festivalul de goluri al Astrei. Elevii lui Selymes nu au fost, însa, de acord, si au revenit montati de la cabine. Filip (48), cu un sut puternic, respins greu de goalkeeperul oaspetilor, si Alex Grigoras, cu un „cap” peste transversala (50), au prevestit golul. În minutul 53, tot cu un sut de la distanta, Vezan reuseste sa înscrie pentru 2-4, dupa ce mingea a ricosat dintr-un fundas giurgiuvean si l-a pacalit pe Lung Jr. Astra a parut complet schimbata fata de prima repriza, în timp ce jucatorii Sagetii pareau ca au mâncat jaratic. Constantenii au marcat si al treilea gol, prin Chitu, în minutul 76, care a pus latul din patru metri la o centrare perfecta venita de la David Lopes.
Finalul de partida i-a prins pe giurgiuveni încercând, surprinzator, sa apere avansul minim si cele trei puncte, dupa ce au condus cu 4-0 la un moment dat. În cele din urma, echipa lui Isaila a reusit sa paraseasca terenul cu toate punctele puse în joc, egalând-o pe Steaua în clasament, dar ratând sansa de a o depasi si la golaveraj. Capetele de afis ale rundei, SC Vaslui - Petrolul si CFR Cluj Dinamo, se disputa in aceasta seara.