Momente SOCANTE la Cupa Mondiala! Italia, eliminata dupa un meci cu scandal

25 Iunie 2014
502 Vizualizari | 0 Comentarii
Italia Uruguay
• Uruguay a eliminat marti seara Italia si s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale. Italienii aveau nevoie de un egal, insa sud-americanii i-au invins cu 1-0 • Luis Suarez l-a muscat de umar pe un italian, iar Italia a presat pe final cu Buffon in atac

Inca un meci cu scandal la Campionatul Mondial de fotbal din Brazilia. Uruguay a eliminat marti seara Italia si s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale. Italienii aveau nevoie de un egal, insa sud-americanii i-au invins cu 1-0.

A fost un meci nebun, mai ales dupa marcarea golului. Suarez l-a muscat de umar pe un italian, iar Italia a presat pe final cu Buffon in atac, desi Uruguayul avea posesia. Uruguay va intalni in optimile de finala echipa Columbiei. Italia - Uruguay a fost un meci nebun. Prima repriza a fost una dura, neinteresanta, fara vreo ocazie de gol. Iadul s-a dezlantuit insa in partea secunda. Daca in prima parte italienii se intindeau pe gazon cu fiecare ocazie, ca sa traga de timp, finalul avea sa ii gaseasca atacand si intr-un picior. Balotelli nu a facut nimic, in afara sa intre in clinciuri cu uruguayenii. A incasat un cartonas galben in prima parte, iar la pauza a fost oprit pe banca.

Insa, de ceea ce s-a temut antrenorul Italiei, sa ramana in zece, s-a intamplat. In minutul 55, Marchisio a fost eliminat dupa o talpa. Lovitura a fost clara, dar nu a fost una dura, se putea acorda doar cartonas galben. O eliminare cam usoara dictata de arbitru. De la acea eliminare, lucrurile s-au precipitat geometric. Minutul 63 a adus prima si cea mai mare ocazie de gol. Buffon a respins cu un ultim reflex un sut al lui Suarez. Tot Suarez a fost autorul unui gest demn de Mike Tyson. L-a muscat de umar pe Chiellini, dupa o prima muscatura incercand sa mai capseze o data! Italianul nu s-a mai lasat muscat a doua oara si a incercat sa se intoarca, in timp ce i-a aplicat un cot in gura lui Suarez! Arbitrul nu a vazut nimic, nu s-a acordat niciun cartonas. Ambii jucatori s-au aruncat pe jos, Chiellini tinandu-se de umar, iar Suarez controlandu-si repetat dintii din fata. La niciun minut dupa acest episod, Uruguayul a deschis scorul. Cap al lui Godin, dupa un corner, iar Buffon era batut. Era minutul 78. Au urmat momente de presiune a Italiei, de care Uruguayul s-a aparat aproape exemplar. La finalul celor cinci minute de prelungire, Buffon a urcat in jumatatea uruguayana si a ramas acolo aproape un minut, pana la fluierul final, cu toate ca posesia a ajuns si la sud-americani, iar poarta Italiei era goala. Italia nu a reusit sa marcheze golul egalarii, desi spre final a avut un corner si doua lovituri libere, iar Uruguayul merge in optimile de finala. Pe primul loc in grupa s-a clasat insa Costa Rica, formatie care a scos o remiza, 0-0 in meciul cu Anglia.