Monica Niculescu se califica in optimile de finala de la Miami

28 Martie 2016
421 Vizualizari | 0 Comentarii
Niculescu
Monica Niculescu s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA Masters Series 1000 de la Miami, dupa o victorie stralucita in fata lui Coco Vandeweghe, din Statele Unite, scor 6-4, 6-1.

Partida a durat o ora si 44 de minute.

Niculescu a facut un prim set convingator in fata lui Vandeweghe, locul 38 in lume. A fost 6-4 la finalul acestei prime manse, dominata de sportiva din Romania, care a condus si cu 5-2, dar a mai slabit ritmul pe final.

Setul 2 a fost dominat de accidentarea de la debut a lui Vandeweghe, careia i-a fost aplicat foarte strans un bandaj la nivelul piciorului drept, pauza medicala fiind de aproximativ de 10-15 minute.

Dupa aceasta accidentare, Vandeweghe nu s-a mai putut aduna si nu a mai fost la nivelul din primul set. Niculescu a castigat cu 6-1 si bifeaza o optime de finala la Miami.