Mutu si Keseru au revenit cu goluri de la nationala

1 Aprilie 2013
612 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Mutu
Fotbalistii romani s-au dezlantuit in week-end-ul trecut in campionatele Europei. Alex Maxim, Adrian Mutu, Claudiu Keseru si Daniel Oprita au reusit sa inscrie pentru echipele lor, iar Cristi Sapunaru a fost titular si integralist pentru Real Zaragoza in remiza de aur pe care echipa sa a reusit sa o obtina in fata marelui Real Madrid.
In Franta, Adrian Mutu a marcat un gol pentru Ajaccio, dar formatia corsicana a fost învinsa cu scorul de 3-2 de Toulouse, sâmbata, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 30-a. Ajaccio a deschis scorul în urma autogolului lui Zebina (18), oaspetii au întors scorul dupa golurile înscrise de Etienne Capoue (25) si Franck Tabanou (32), dar Mutu a restabilit egalitatea înainte de pauza (41). Capoue (79 - penalty) a adus victoria oaspetilor.
Mutu a jucat tot meciul la gazde si a marcat al optulea sau gol în acest sezon în 21 de partide.
Un alt atacat prezent la lotul national in dubla cu Olanda si Ungaria, Claudiu Keseru, a marcat in liga a doua franceza. Keseru confirma perioada buna prin care trece prin golul marcat pentru Angers SCO, care a învins cu scorul de 3-2 pe Chateauroux, în deplasare, într-un meci din etapa a 30-a a ligii secunde franceze de fotbal. Claudiu Keseru are 18 goluri marcate în 28 de partide si este golgheter la zi în Ligue 2, urmat de Mustapha Yatabaré (Guingamp), Ibrahima Touré (Monaco), Filip Djordjevic (Nantes), câte 16 goluri fiecare.
In prima liga din Rusia, Daniel Oprita a marcat primul gol al echipei sale Mordovia Saransk, antrenata de Dorinel Munteanu, în victoria din deplasare cu Krilia Sovetov (2-0), o alta echipa angrenata în evitarea retrogradarii. Fostul stelist Daniel Oprita a deschis scorul în minutul 28, iar scorul final a fost stabilit de Ruslan Muhametsin în minutul 45.
Echipa românului Cristi Sapunaru a primit vizita celor de la Real Madrid în Primera Division, meci terminat la egalitate, scor 1-1, rezultat care nu convine niciunei echipe. Zaragoza ramâne fara victorie în ultimele 13 meciuri disputate, iar Real ramâne la 13 puncte în spatele Barcelonei.
Cristi Sapunaru a fost integralist în aceasta partida pentru Zaragoza, avand o evolutie in nota echipei.