N-a fost loc de minune!

18 Aprilie 2014
971 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua a remizat cu Dinamo in returul semifinalelor Cupei României, scor 1-1 (1-0), si s-a calificat in finala cu scorul general de 6-3. Campioana va intâlni Astra Giurgiu in ultimul act.

Steaua Bucuresti s-a calificat in finala Cupei Romaniei-Timisoreana la fotbal dupa ce a terminat la egalitate cu eterna rivala Dinamo Bucuresti, 1-1 (1-0), aseara, pe Arena Nationala din Capitala, in mansa a doua a semifinalelor competitiei.

Steaua, care invinsese in tur cu 5-2, tot pe Arena Nationala, a deschis scorul prin Cristian Tanase (22), iar Dinamo a egalat in final, prin Cosmin Matei (86), fost jucator al ros-albastrilor.

Meciul a fost fragmentat de greseli si de faulturi in prima sa parte, dar Steaua a pus treptat stapanire pe joc si a reusit sa deschida scorul dupa o contra rapida a lui Chipciu, care l-a lansat pe Tanase si acesta a trimis peste Balgradean (22): 0-1.

Dinamo a avut apoi o actiune rapida, dar Gardos a respins in corner centrarea periculoasa a lui Grecu (24). Acelasi Grecu a salvat un gol iminent, respingand din fata portii mingea trimisa de Sanmartean (26). Latovlevici l-a testat si el pe Balgradean (30), dar acesta a fost la post, Pirvulescu (32) a reluat alaturi din careu, iar Chipciu (35) a tras pe langa poarta din afara careului. Pana la pauza, Dinamo a mai avut o faza notabila, un sut al lui Rus din lovitura libera de la circa 30 de metri, prins de Tatarusanu.

In repriza secunda, Steaua a ratat o mare ocazie de a-si majora avantajul (56), dar Chipciu a fost blocat la capatul unei actiuni personale, in timp ce Pirvulescu a trimis pe langa poarta din pozitie ideala. Dupa ce Tucudean a reluat pe langa poarta (66), Steaua a mai ratat o ocazie uriasa de gol, prin Pintilii, ramas singur cu portarul, dar Balgradean a aparat (70). Tucudean (72) a cerut penalty, iar un minut mai tarziu, Tatarusanu a salvat golul la reluarea din apropiere al lui Bilinski.
Efoturile dinamovistilor au fost rasplatite in min. 86, cand Cosmin Matei l-a invins pe Tatarusanu si a inchis tabela la 1-a, din pozitie ideala, dupa o minge prelungita de Serban. Partida s-a incheiat la egalitate, iar Dinamo nu a reusit sa o invinga pe Steaua in ultimele opt meciuri directe (campionat sau Cupa), echipa din Ghencea obtinand sase victorii si doua egaluri.

In finala programata in data de 23 mai, pe Arena Nationala din Bucuresti, Steaua va intalni pe Astra Giurgiu, calificata in premiera, dupa ce s-a oprit de trei ori in semifinale.