31 Iulie 2014
678 Vizualizari | 0 Comentarii
astra giurgiu kehinde fatai copy
• Astra Giurgiu a invins Slovan Liberec cu 3-0, Petrolul a scos o remiza, 1-1 cu Viktoria Plzen, iar CFR Cluj a pierdut cu 0-1 la Dinamo Minsk

Cele trei echipe romanesti care joaca in turul trei preliminar din Europa League au avut evolutii contradictorii aseara. Astra Giurgiu a invins Slovan Liberec cu 3-0, Petrolul a scos o remiza, 1-1 cu Viktoria Plzen, iar CFR Cluj a pierdut cu 0-1 la Dinamo Minsk.

Kehinde Fatai a fost eroul Astrei în meciul cu cehii de la Slovan Liberec. Atacantul nigerian, pe care Victor Piturca vrea sa îl naturalizeze pentru a-l folosi la echipa nationala, a deschis scorul în minutul 4, printr-un sut la vinclu.

În repriza a doua, tot atacantul nigerian a fost protagonistul atacurilor Astrei. A ramas singur cu Hrosso, dupa o pasa buna a lui Budescu, dar a tras direct în portarul cehilor. Fatai a adus-o pe Astra mai aproape de play-off-ul Europa League, dupa ce a marcat din nou în minutul 74. Nigerianul, care a ajuns la Astra în 2010, si-a trecut în cont hat-trick-ul cu zece minute înainte de final si a stabilit rezultatul final: 3-0. Returul de la Liberec va fi la Digi Sport 1, joia viitoare de la ora 19.00.

Si Petrolul a ajuns la penultima "statie" înainte de grupele Europa League, însa pentru a ajunge în playoff trebuie sa învinga în returul din Cehia. Prima mansa din dubla Petrolului cu cehii de la Viktoria Plzen s-a terminat cu scorul de 1-1, scor ce plaseaza ca favorita echipa antrenata de Dusan Uhrin jr. Fanii numerosi prezenti pe "Ilie Oana" au avut parte de un meci spectaculos, cu un ritm bun. S-a jucat în viteza, pe contre, însa primul gol a aparut destul de tarziu. A fost nevoie de Adrian Mutu pentru ca Petrolul sa deschida scorul (75), intrarea "briliantului" aducand un suflu nou echipei. Golul parca i-a înnebunit pe cehi, care au luat cu asalt poarta lui Pecanha.

In fine, Dinamo Minsk a castigat meciul contra lui CFR Cluj, scor 1-0, gratie unui gol marcat în repriza secunda. Bielorusii continua astfel seria victoriilor de pe teren propriu, ajungand la a 12-a. Dupa doua meciuri în care nu a primit gol, CFR nu a putut rezista asediului celor de la Dinamo Minsk, iar în minutul 54 apararea românilor a cedat. Adamovici s-a desprins de marcajul larg al fundasilor ardeleni si a punctat cu capul la coltul lung. CFR mai are o sansa, la returul de saptamana viitoare, care va fi joi, de la ora 20.30, în direct la Look TV.

Page time :0.1041 (s) | 23 queries | Mysql time :0.012494 (s)