Nimic de facut! Oltchimul a clacat la meciul sezonului

8 Aprilie 2013
553 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana României la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Vâlcea, a fost învinsa, sâmbata, la Bucuresti, cu scorul de 24-22 (14-10), de formatia ungara Gyor ETO, în mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor. Atmosfera de zile mari la Sala Polivalenta din Bucuresti, umpluta pâna la refuz de peste 5.000 de sustinatori ai Oltchimului în disputa cu campioana Ungariei, Gyor ETO, care a avut si ea parte de aproximativ 100 de fani prezenti în tribune, cu o ora înaintea începerii meciului.

Valcencele au avut un start dezastruos, iar in minutul 10, Gyor conducea deja cu 6-1. La mijlocul reprizei, tabela arata 3-9, dupa minute bune de încercari esuate ale Oltchimului de a reduce handicapul, în timp ce Gyor, cu Gorbicz în prim-plan, a defilat. Pasi, pase gresite, fault în atac au fost "punctele negre" ale Oltchimului, care se lupta cu propria neputinta. La pauza, tabela arata 10-14, dupa o prima repriza sub asteptari a Oltchimului, în care s-a remarcat doar extrema Ada Nechita, care nu a fost titulara.

Repriza secunda a debutat tot cu greseli în atacul Oltchimului, care au exasperat suporterii. Treptat insa, fetele lui Vestergaard au revenit in joc, iar cu cinci minute înainte de final, s-a intrat la time-out, la scorul 21-22. "România, România!", scandau suporterii. Ultimele minute au fost dramatice, pâna si "perfecta" Gorbicz a ratat de la 7 metri (22-23, min. 59). Oltchim nu a avut însa forta nici macar de a egala, desi a avut sansa, iar partida s-a încheiat în favoarea campioanei Ungariei, care a si meritat-o, nu pentru ca a jucat mai bine, ci mai ales pentru ca a stiut sa speculeze mult prea numeroasele greseli ale adversarei la acest nivel. Partida retur, decisiva pentru calificarea în finala competitiei, va avea loc în 11 aprilie, la Veszprem. Tot sâmbata, în Norvegia, în cealalta semifinala, Larvik HK-Krim Ljubljana, scor 22-24 (9-16). Partida retur este programata pe 13 aprilie, pe terenul formatiei slovene. Ioan Gavrilescu, presedintele de onoare al Oltchimului, a anuntat ca echipa s-ar putea desfiinta daca rateaza finala. “Este un rezultat la care nu ma asteptam. Eu am spus înainte de meci ca Valcea va castiga ambele manse. Sunt deceptionat de felul în care s-a jucat, în special în primul sfert de ora. S-au facut multe greseli, care nu sunt permise la acest nivel. A fost un rezultat care a deceptionat. Ar fi trebuit sa castige la o diferenta care sa îti dea sperante în retur. Poate la Veszprem vom juca la adevarata valoare. Din pacate, riscul ca Oltchimul sa se desfiinteze este mult mai mare daca nu jucam finala", a spus Ioan Gavrilescu la Sport Total FM.

Marcatoare:
Oltchim - Bulatovici 8 goluri, Nechita 4, Manea 2, Meirosu 2, Bradeanu 1, Farcau 1, Pineau 1, Barbosa 1, Curea 1, Navarro 1
Gyor - Gorbicz 8 goluri, Amorim 6, Kovacsics 4, Orban 2, Loke 2, Redei 1, Radicevici 1.