News Flash:

Nominalizarile la gala premiilor UNITER 2013

7 Martie 2013
1467 Vizualizari | 0 Comentarii
• Radu Afrim, Alexandru Dabija si Silviu Purcarete au fost nominalizati la premiul Uniunii Teatrale din Romania (UNITER) pentru cea mai buna regie, care va fi acordat pe 13 mai, intr-o gala care va avea loc la Teatrul National "Vasile Alecsandri" din Iasi

Radu Afrim este nominalizat de UNITER pentru regia spectacolului "Napasta", la Teatrul National Bucuresti, Alexandru Dabija, pentru regia spectacolului "Doua loturi", la Teatrul National Bucuresti, iar Silviu Purcarete, pentru regia spectacolului "Calatoriile lui Gulliver", la Teatrul National "Radu Stanca" din Sibiu. Pentru cea de-a XXI-a editie a galei premiilor UNITER, Senatul uniunii a hotarat ca juriul de nominalizari sa fie alcatuit din criticii de teatru Mircea Morariu, Ion Parhon si Maria Zarnescu.

La categoria "debut", au fost nominalizati Vlad Birzanu, pentru rolul Flaut, carpaci de foale din spectacolul "Visul unei nopti de vara", la Teatrul "Anton Pann" din Ramnicu Valcea, Rares Florin Stoica, pentru rolul Claudio din spectacolul "Baiatul din ultima banca", la Teatrul National Bucuresti, si Silvia Török, pentru rolul Iris din spectacolul "Fetita din bolul pestelui auriu", la Teatrul German de Stat din Timisoara.

La categoria "cel mai bun spectacol de teatru radiofonic" au fost nominalizate urmatoarele titluri: "Cei din urma vor fi cei din urma" (scenariul si regia artistica Gavriil Pinte, o productie a Societatii Romane de Radiodifuziune), "D'ale carnavalului" (adaptarea radiofonica si regia artistica Alexandru Darie, o productie a Societatii Romane de Radiodifuziune) si "Suzana" (scenariul si regia artistica Ilinca Stihi, o productie a Societatii Romane de Radiodifuziune).

La categoria "cea mai buna scenografie" au fost nominalizati Dragos Buhagiar, pentru "Calatoriile lui Gulliver", la Teatrul National "Radu Stanca" din Sibiu, Adrian Damian, pentru "Viata e vis", la Teatrul National din Timisoara, Helmut Stürmer, pentru "Doua loturi", la Teatrul National Bucuresti.

La categoria "cel mai bun actor in rol secundar" au fost nominalizati Bányai Kelemen Barna, pentru rolul Florin din spectacolul "Bezna de mina", la Teatrul National din Targu Mures - Compania "Tompa Miklós", András Hatházi, pentru rolul Judecatorul Brack din spectacolul "Hedda Gabler", la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj, si Marius Manole, pentru rolul Povestitorul din spectacolul "Doua loturi", la Teatrul National Bucuresti.
La categoria "cea mai buna actrita in rol secundar" au fost nominalizate Eniko Györgyjakab, pentru rolul Doamna Elvsted din spectacolul "Hedda Gabler", la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj, Ofelia Popii, pentru rolul Sofia Egorovna din spectacolul "Platonov", la Teatrul National "Radu Stanca" din Sibiu, si Olga Török, pentru rolul Sylvia din spectacolul "Fetita din bolul pestelui auriu", la Teatrul German de Stat din Timisoara.

Cei mai buni actori

La categoria "cel mai bun actor in rol principal" au fost nominalizati George Costin, pentru rolul Maiorul din spectacolul "Familia Tót", la Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Balcescu" din Bucuresti, Lari Giorgescu, pentru rolurile din spectacolul "D'ale noastre", la Teatrul National Bucuresti, si Nicu Mihoc, pentru rolul titular din spectacolul "Platonov", la Teatrul National "Radu Stanca" din Sibiu.
La categoria "cea mai buna actrita in rol principal" au fost nominalizate Emilia Dobrin, pentru rolul Capra din spectacolul "Capra cu trei iezi", la Teatrul Act din Bucuresti, Imola Kézdi, pentru rolul titular din spectacolul "Hedda Gabler", la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj, si Tania Popa, pentru rolul Fata din spectacolul "Fata din curcubeu", la Teatrul National Bucuresti.
La categoria "cel mai bun spectacol" au fost nominalizate urmatoarele titluri: "Calatoriile lui Gulliver", exercitii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift, la Teatrul National "Radu Stanca" din Sibiu, "D'ale noastre", de Gigi Caciuleanu, la Teatrul National Bucuresti, si "Platonov", de A.P. Cehov, la Teatrul National "Radu Stanca" din Sibiu.
Pentru premiul pentru critica teatrala au fost nominalizate Oltita Cintec, Cristina Rusiecki si Octavian Saiu.
Conform statutului Uniunii Teatrale din Romania, Senatul UNITER acorda la gala premiul de excelenta, premiile pentru intreaga activitate si premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor si a propunerilor membrilor Senatului UNITER, in sedinta din data de 4 martie, Senatul a acordat mai multe premii.
Astfel, premiul de excelenta a fost acordat Teatrului National Bucuresti, "pentru conceperea si realizarea exceptionala a Programului Caragiale 2013".

Premiul pentru intreaga activitate

Premiul pentru intreaga activitate (actor) i-a fost acordat lui Matei Alexandru (au mai fost propusi: Ion Abrudan, Tibor Ács, Petru Ciubotaru, Constantin Cojocaru, Costel Constantin, Damian Crasmaru, József Czintos, Constantin Dinulescu, Grig Dristaru, Ovidiu Ghinita, Tudor Gheorghe, Cristian Irimia, Vladimir Jurascu, Nemes Levente, Bujor Macrin, Vasile Menzel, Alexandru Mereuta, George Mihaita, Damian Oancea, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Dumitru Rucareanu, Tiberiu Simionescu, Traian Stanescu, Anton Tauf, Sergiu Tudose, Eugen tugulea, Valentin Uritescu, Razvan Vasilescu, Dionisie Vitcu).
Acelasi premiu, pentru o actrita, i-a revenit lui Leni Pintea- Homeag (au mai fost propuse: Mihaela Arsenescu Werner, Adela Marculescu, Anda Caropol, Camelia Zorlescu, Cornelia Gheorghiu, Csíky Ibolya, Florina Cercel, Iarina Demian, Ileana Iurciuc, Ioana Bulca, Ioana Craciunescu, Irene Flamann, Klara Sebok, Leonie Waldman Eliad, Liliana Lupan, Ágnes Lorincz, Mariana Neagu, Mariana Vasile, Monica Ghiuta, Nina Udrescu, Paula Sorescu-Lucian, Rodica Mandache, Rodica Popescu Bitanescu, Simona Bondoc, Stela Popescu, Suzana Macovei, Violeta Popescu, Virginia Itta Marcu).
Premiul de excelenta pentru un regizor i-a revenit lui Alexandru Colpacci (au mai fost propusi: Petre Bokor, Victor Ioan Frunza, Claudiu Goga, Alexander Hausvater, Gheorghe Jora, Horatiu Malaele, Cristian Pepino, József Szabó (Ódzsa) ). Acelasi premiu, la categoria "scenografie", i-a revenit lui Axenti Marfa (au mai fost propusi: Vioara Bara, Nina Brumusila, Luana Dragoiescu, Adriana Grand, Clara Labancz, Sanda Musatescu, Krisztina Nagy, Doru Pacurar, Anca Paslaru, Viorica Petrovici, Eugenia Tarasescu Jianu, Florica Zamfira), iar la "critica si istorie teatrala, lui Constantin Paiu. (Au mai fost propusi: Csaba Csirák, Mira Iosif, Mya Liontescu, Mircea Morariu, Ana Maria Narti, Constantin Paiu, Doina Papp, Mirella Patureau, Anaid Tavitian, Mircea Tomus, Mariana Voicu).
Premiul special pentru teatru de papusi si marionete ii va fi acordat lui Liviu Berehoi, premiul pentru muzica de teatru, lui Tibor Cari, iar premiul special "pentru o viata dedicata poeziei autentice" ii va fi dedicat lui Tudor Gheorghe.
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook.

radu afrim uniter napasta alexandru dabija doua loturi radu stanca
Distribuie:  

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2017 - BZC.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1016 (s) | 23 queries | Mysql time :0.011149 (s)