Nu bat pe nimeni acasa! Pandurii este tot mai departe de Europa

15 Aprilie 2014
714 Vizualizari | 0 Comentarii
Etapa 27 din Liga I de fotbal a programat ieri ultimele trei partide. In cel mai spectaculos joc al zilei, Sageata Navodari a scos un punct mare pe terenul lui Pandurii Targu Jiu, terminand la egalitate, scor 0-0.

Gorjenii au ratat astfel sansa de a se apropia la 2 puncte de Dinamo, formatie care ocupa locul 4 în Liga 1, care asigura prezenta în viitorul sezon de Europa League. Astfel, dupa remiza cu Sageata, Pandurii ramane pe locul 6, cu 42 de puncte. Sageata acumuleaza 29 de puncte si trece peste Otelul, care coboara pe 15. Rezultatul este just, avand în vedere ca fiecare formatie a controlat cate o repriza. Prima a fost la discretia dobrogenilor, în timp ce a doua repriza a fost controlata fara prea multe probleme de Pandurii, chiar daca în minutul 88 Breeveld a fost eliminat.

Intr-un alt joc disputat ieri, condusa din minutul 10 de FC Botosani pe teren propriu, Universitatea Cluj a revenit spectaculos si a castigat cu FC Botosani. Vasvari a deschis scorul în minutul 10 dupa o gafa a lui Niculescu. Ardelenii nu au renuntat la lupta si în minutul 43 au reusit egalarea dintr-un penalty transformat de golgheterul Lemnaru. Tot Lemnaru a adus si cele 3 puncte echipei lui Mihai Teja dupa ce a profitat de o gafa uluitoare a lui Lazar. În urma acestui succes U Cluj a urcat pe locul 13 în Liga 1 cu 30 de puncte, depasindu-le pe Otelul si Sageata Navodari. Botosani ramane pe 8, cu 35 de puncte si fara emotii în ceea ce priveste retrogradarea deocamdata.
Tot ieri, Viitorul si FC Brasov au terminat ieri la egalitate, scor 0-0, într-un veritabil derby din subsolul clasamentului. Remiza nu ajuta însa pe niciuna dintre echipe, care rateaza sansa de a urca pe locurile care asigura mentinerea în Liga 1. Cele doua echipe s-au anulat reciproc într-o partida slaba cu ocazii putine. Abia pe finalul partidei au existat sanse concrete de gol, Iacob salvand Brasovul în prelungiri, dupa ce a respins un sut din unghi al lui Benzar. De partea cealalta, Balauru a fost si el providential la un contraatac rapid al oaspetilor, Surdu balbaind un balon în pozitie ideala. Ambele echipe au 27 de puncte, cu unul mai putin decat Otelul, ocupanta ultimului loc care asigura ramanerea în Liga 1 si pentru sezonul viitor.