Nu-i poate opri nimeni! Steaua a UCIS campionatul

22 Aprilie 2014
730 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti s-a impus la Viitorul Voluntari in ultimul joc al etapei 28 din Liga I de fotbal si a ajuns la 9 puncte de Astra si la 10 de Petrolul, cu 6 etape inainte de finalul sezonului • Petrolul ameninta locul secund ocupat de Astra, in timp ce Dinamo nu prea mai poate rata locul 4

Steaua nu mai are cum sa piarda campionatul! Cu sase etape inainte de finalul sezonului, stelistii au ajuns la 9 puncte in fata Astrei Giurgiu si la 10 puncte in fata Petrolului.

Echipa lui Reghecampf n-a avut nicio problema în deplasarea de la Viitorul, scor 3-0. Latovlevici, Iancu si Keseru au semnat cele 3 goluri care trimit echipa lui Hagi cu un pas în liga a 2-a. Ros-albastrii au îndepartat pana la pauza suspiciunile lansate înaintea meciului. Latovlevici a deschis scorul cu un sut fabulos, cu dreptul în vinclu. Dupa mai putin de un minut, Chipciu a scapat pe contraatac, l-a servit în fata portii pe Iancu, iar mijlocasul a facut 2-0. Echipa lui Hagi a mutat degeaba la pauza ofensiv. Keseru, intrat în minutul 49, a înscris la prima atingere, ajutat si de opozitia penibila a lui Balauru. Steaua se duce la 9 puncte de Astra. Pentru Viitorul, situatia devine dramatica: penultimul loc, la 4 puncte de Otelul, echipa de pe 14.

Dinamo s-a impus în derby-ul etapei în Liga I, programat chiar în prima zi de Paste, 2-0 cu Astra Giurgiu. "Cainii" se mentin astfel pe locul 4, ultimul care asigura calificarea în cupele europene. Echipa lui Florin Marin a fost depasita în "Stefan cel Mare", fiind dominata de Dinamo pe mai toata durata partidei. Elevii lui Flavius Stoican s-au jucat însa cu ratarile. "Cainii" au dat lovitura însa imediat dupa pauza, cand Serban a reluat din voleu si l-a învins pe Dani Coman (47). Rotariu a închis tabela cu patru minute înainte de final, reluand în plasa centrarea perfecta a lui Lazar. Dinamo se mentine si în aceasta etapa pe locul patru, în timp ce Astra ramane la 9 puncte in spatele Stelei, fiind in pericol sa piarda si locul secund.

Asta, pentru ca Petrolul s-a impus în deplasare cu Sageata, 3-2, scor stabilit la pauza. "Lupii" lui Razvan Lucescu se apropie la un punct de Astra, ocupanta locului 2, si la 10 de liderul Steaua. Cele doua echipe au oferit o prima repriza nebuna. În minutul 2, Deletici a dat startul cu un gol spectaculos. Teixeira a egalat rapid, apoi Albin si-a adus echipa în avantaj, servit ideal de mijlocasul portughez. Au urmat doua goluri în doua minute. Chitu a egalat, iar Priso a redus-o pe Petrolul în avantaj cu un sut plasat. Partea a doua a fost mult mai putin spectaculoasa, scorul final ramanand 2-3.

Intr-un alt meci spectaculos, FC Botosani a învins cu 3-2 pe Pandurii, meci în care Istvan Fulop a reusit un hattrick. Gorjenii pierd contactul cu Dinamo si Vaslui în lupta pentru un loc de Europa.

Intr-un alt joc disputat in Moldova, chiar si cu jucatorii neplatiti de luni bune, FC Vaslui a zdrobit-o pe Corona Brasov, scor 8-1, obtinand astfel cea mai categorica victorie din istoria clubului în Liga I. Condamnati la retrogradare, brasovenii nu s-au putut opune poftei de goluri a elevilor lui Liviu Ciobotariu. Madson (20), Antal (30, 65), Balaur (42), Nuno Viveiros (45), Temwanjera (53, 56) si Musat (87) au punctat în cea mai categorica victorie din acest campionat. Forika a marcat golul de onoare al ardelenilor.