Nu mai bat pe nimeni! Dinamo se face de ras in finalul sezonului

7 Mai 2014
547 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo a pierdut partida de pe teren propriu împotriva lui CFR Cluj, scor 3-0 • Daca astazi Petrolul si Astra nu bat, atunci Steaua devine campioana fara sa apuce sa joace in aceasta runda • Steaua joaca maine seara la U Cluj

Florin Costea a profitat de o gafa a lui Balgradean si a deschis scorul în minutul 20 cu o lovitura de cap. Negrut a majorat avantajul oaspetilor în minutul 48, dupa ce a fost scapat de sub marcaj de Thikot. Fundasul dinamovist a gafat si la golul 3 al ardelenilor. I-a pus mingea pe tava lui Rui Pedro, care l-a servit bine pe Batin, iar atacantul a punctat dupa o cursa de peste 35 de metri. Aceasta este a 4-a victorie consecutiva a lui CFR Cluj pe terenul lui Dinamo. În urma acestui succes, CFR Cluj a urcat pe locul 6, cu 45 de puncte. Dinamo ramane pe 4, cu 52 de puncte.

Tot ieri, Concordia a învins pe Gaz Metan într-un meci extrem de important în lupta pentru salvarea de la retrogradare, scor 1-0, dupa golul lui Wellington din penalty în finalul primei reprize. Concordia a continuat forma buna aratata cu CFR Cluj, meci în care a obtinut un punct, si a castigat partida cu Gaz Metan de aseara. Dupa acest succes, trupa lui Marius Sumudica i-a depasit în clasament pe medieseni. Ilfovenii au acumulat 38 de puncte si au urcat pe 9 în Liga I. Mai mult, asteapta înca 2 puncte la masa verde dupa meciul cu Universitatea Cluj. Gaz Metan nu sta prea confortabil cu 3 etape înainte de final, avand 37 de puncte, 5 peste linia retrogradarii.
Etapa 31 din Liga I continua astazi cu cateva meciuri extrem de interesante.

Primul joc al zilei se va disputa la ora 18.00, la Piatra Neamt, acolo unde Ceahlaul spera sa treaca de FC Botosani pentru a iesi din zona minata a clasamentului. Misiunea nemtenilor nu va fi insa una deloc usoara, din moment ce Botosaniul merge ceas in anul 2014 si vrea sa-si consolideze locul 8 in clasament. Tot astazi, dar de la ora 19.30, Petrolul Ploiesti trebuie sa o invinga pe FC Vaslui pentru a se mentine pe locul secund in ierarhia interna si a se apropia la doar 7 puncte de campioana Steaua. Ultimul meci al zilei va incepe la ora 20.30, la Giurgiu, acolo unde Astra spera sa treaca de Sageata Navodari pentru a mai spera la titlul de vicecampioana. Interesant este ca daca astazi Petrolul si Astra nu bat, atunci Steaua devine campioana fara sa apuce sa joace in aceasta runda (echipa lui Reghecampf joaca maine seara la U Cluj). Ar fi al 25-lea titlu obtinut de Steaua, in cea mai importanta zi din istoria acestui club. Pe 7 mai 1986, Steaua cucerea Liga Campionilor, dupa o finala de infarct cu FC Barcelona.