Nu renunta! Vasluiul are sanse reale sa prinda cupele europene

25 Martie 2014
684 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Vaslui a invins la Poli Timisoara cu 2-0, intr-un joc din etapa 24 din Liga I de fotbal si a egalat-o pe Dinamo, pe locul 4 in ierarhia interna • Tot ieri, Brasovul a batut Ceahlaul, iar Universitatea Cluj a reusit o victorie istorica pe terenul fostei campioane CFR Cluj

Cand nimeni nu le mai dadea nicio sansa, parasiti de patron si de vedeta Sanmartean, fotbalistii vasluieni nu renunta la lupta si au sanse reale sa prinda cupele europene. Aseara, vasluienii i-au stricat debutul lui Dan Alexa pe banca celor de la ACS Poli, castigand cu 2-0 pe terenul timisorenilor.

Moldovenii au egalat Dinamo în clasament dupa aceasta victorie. Prima ocazie a vasluienilor a venit în minutul 4, cand fundasul central Ortiz a reluat peste poarta centrarea lui Musat. Golul moldovenilor a venit repede, dupa o faza fixa. Musat a executat bine un corner, aparatorii lui ACS Poli s-au balbait în careu, mingea a ajuns la Celeban, care a reluat în plasa cu un sut din întoarcere. Vasluienii au majorat diferenta dupa un contraatac lucrat ca la carte. Seroni a pasat gresit la Temwanjera, care l-a deschis pe Antal pe partea dreapta. Mijlocasul vasluienilor a centrat perfect în fata portii pentru Nuno Viveiros, care a marcat (72). Chiar daca gazdele au presat putin pe final, baietii lui Liviu Ciobotariu s-au impus cu 2-0, iar Dan Alexa a debutat cu o înfrangere pe banca timisorenilor, în fata unui stadion ”alb-violet” aproape gol.
Tot ieri, FC Brasov s-a impus cu 1-0 în fata celor de la Ceahlaul si a ajuns la numai un punct de ultimul loc care asigura mentinerea în Liga I. Brasovenii au reusit sa obtina al doilea succes consecutiv, dupa ce runda trecuta îi învinsesera cu 1-0 si pe cei de la ACS Poli. La fel ca si etapa trecuta, Andrei Cristea a fost din nou decisiv. Varful de 29 de ani l-a învins cu capul în minutul 37 pe Calancea si i-a urcat pe ardeleni pana pe locul 15. Oaspetii au terminat în zece jucatori partida, dupa ce Adrian Gheorghiu a vazut al doilea "galben" în minutul 87 si a fost eliminat.

In fine, in ultimul meci al etapei 24 din Liga I, Universitatea a castigat derby-ul Clujului, 2-1 cu CFR, bifand primul succes în fata marii rivale dupa 22 de ani. Lemnaru a deschis scorul în minutul 15, dupa ce l-a scos din joc pe Cadu si l-a învins pe Felgueiras cu un sut la coltul lung. Bucuria "studentilor" a durat numai 3 minute, pana cand Ogbu a egalat cu o lovitura de cap din 6 metri, dupa o centrare a lui Negrut. La pauza, Miriuta l-a aruncat în lupta pe Florin Costea, mizand pe fostul atacant al Stelei pentru prima data în acest sezon. "Cioara" nu s-a remarcat însa deloc pana la finalul meciului. U Cluj a dat lovitura în minutul 63 prin Raul Ciupe. Fundasul "sepcilor rosii" a sutat direct pe poarta dintr-o lovitura libera de la marginea careului, pacalindu-i pe fundasii "feroviarilor" si pe Felgueiras. La finalul partidei, fanii lui U Cluj au patruns pe teren pentru a sarbatori succesul alaturi de jucatori.