Nu sunt invincibili! Brazilia s-a chinuit teribil cu Mexicul

18 Iunie 2014
745 Vizualizari | 0 Comentarii
• Brazilia a incheiat la egalitate, scor 0-0, a doua partida din Grupa A a Cupei Mondiale, impotriva reprezentativei Mexicului, care a beneficiat de interventiile senzationale ale portarului Ochoa

Spectacol total la Cupa Mondiala de fotbal! Brazilia a incheiat la egalitate, scor 0-0, a doua partida din Grupa A a Cupei Mondiale, impotriva reprezentativei Mexicului, care a beneficiat de interventiile senzationale ale portarului Ochoa.

Somer in acest moment, portarul mexican a anulat doua executii ale lui Neymar si o situatie de unu la unu cu David Luiz. Mai mult decat atat, spre final, l-a blocat pe Thiago Silva. Pe fondul unui start mai curajos al mexicanilor, gazdele turneului final s-au trezit imediat si putin a lipsit ca Fred, in minutul 11, sa deschida scorul din pasa lui Oscar. Jucatorul lui Chelsea l-a angajat superb in fata portii pe Fred, surprins in afara jocului de unul dintre asistentii turcului Cuneyt Cakir. Mexicanii au replicat undeva pe la mijlocul reprizei, cand Herrera l-a pus la incercare pe Julio Cesar cu un sut sub transversala din afara careului. Goalkeeperul Selecao a deviat mingea cu varful degetelor in corner, neobservat de arbitri. La urmatorul atac, Neymar i-a luat fata lui Marquez si a trimis cu capul langa stalpul din dreapta lui Ochoa, care a evitat primirea unui gol printr-o parada excelenta.

Dani Alves
a fost responsabil cu centrarea. Ratarea primei parti i-a apartinut proaspatului jucator al lui Paris Saint Germain, David Luiz, care nu a fost capabil sa il invinga pe Ochoa din cativa metri, dupa ce scapase din marcaj la o faza fixa a Selecao. Brazilia a fost pusa sub presiune in startul partii secunde, dupa ce Vasquez (56) si Herrera (58) au trecut aproape de modificarea tabelei de pe Estadio Castelao cu executii de la distanta si semidistanta. Ochoa s-a remarcat in minutul 69, cand Neymar a fost blocat din nou de portarul mexicanilor intr-o faza pe care scria 1-0 pentru Brazilia. Finalul a fost unul presarat de ocazii la ambele porti. In prima faza, Ochoa si-a completat capodopera cu inca o interventie de senzatie la lovitura de cap din 5 metri a lui Thiago Silva. Marcelo, tinut in careu de Rodriguez, nu a putut sa il impresioneze pe Cakir, mai ales dupa startul lansat al Selecao, care a beneficiat de un arbitraj partinitor in prima partida. Astazi, in al doilea meci din aceasta a doua etapa a Grupei A, Croatia va intalni Camerunul.