O finala fabuloasa: Bayern e noua regina a Europei

27 Mai 2013
581 Vizualizari | 0 Comentarii
Bayern Munchen s-a impus cu 2-1 în finala Ligii Campionilor disputata la Londra cu Borussia Dortmund. Dupa o prima repriza dominata de Borussia, Bayern a deschis scorul în repriza a doua prin Mandzukic, Gundogan a egalat din penalty, dar Robben a adus trofeul la Munchen cu golul marcat în minutul 89. Borussia a dat impresia ca nu are adversar în primul sfert de ora al partidei de pe Wembley. Marea galbena din tribune s-a confundat cu cea de pe teren, jucatorii Borussiei aratând în multe momente ca parca sunt mai multi decât adversarii lor.  Blaszczykowski si mai ales Lewandowski au facut ravagii în apararea lui Bayern, care nu semana deloc cu echipa ce emitea pretentii la marele trofeu, însa Neuer a fost eroul celor din Munchen. Portarul lui Bayern a fost pus serios la treaba si la ocaziile lui Reus sau Bender din minutele urmatoare, pe fondul unui joc entuziasmant al Borussiei.  Abia în minutul 27 a dat si Bayern semne de viata în atac, cu o mare ocazie de gol semnata de Mandzukic. Weidenfeller a fost si el la înaltime în poarta, reusind sa devieze balonul în transversala. Tot el a scos incredibil sutul expediat de Robben în minutul 30.
Prima repriza a mai oferit câteva ocazii de ambele parti, însa s-a încheiat fara ca tabela sa fie modificata. Golurile au venit abia dupa pauza, când Bayern a revenit mai montata de la vestiare. Scorul a fost deschis în minutul 60, însa reusita îi apartine în mare parte lui Robben, care a urcat superb pe stânga si l-a scos din poarta si pe Weidenfeller. Pasa din lateral a ajuns în fata portii la Mandzukic, care a îndeplinit o simpla formalitate cu un sut sec în poarta goala. Doar sase minute a rezistat avantajul lui Bayern. Reus a ajuns cu mingea în careul advers, însa a fost lovit în abdomen de Dante, gestul necugetat al fundasului lui Bayern fiind sanctionat cu penalty. Gundogan a executat cu mult calm de la punctul cu var în dreapta, in timp ce Neuer sarise în partea opusa si Borussia restabilea egalitatea. Dante a fost iertat si de cartonasul galben meritat pentru lovitura lui, putând fi eliminat pentru cumul de cartonase. De eliminare a fost iertat si Ribery în prima repriza, când si-a lovit intentionat cu cotul adversarul, dar n-a primit nici macar un cartonas galben de la italianul Nicola Rizzoli. Când toata lumea se astepta ca meciul sa intre în  prelungiri, în stilul clasic al unei finale de asemenea importanta, Ribery a gasit un culoar de pasa în careu pentru Robben, iar acesta a ramas singur cu Weidenfeller, pentru a-l învinge cu un sut în partea dreapta.