O nebunie de meci! Olanda s-a calificat dupa penalty-uri in semifinale

7 Iulie 2014
803 Vizualizari | 0 Comentarii
Olanda Costa Rica 1
• Olandezii s-au calificat la penalty-uri, scor 4-3, dupa o partida dominata de la un capat la celalalt, în care au trimis mingea în bara de trei ori si au încheiat cele 120 de minute de joc fara gol marcat

Meci nebun în sferturile CM 2014, între Olanda si Costa Rica! Batavii s-au calificat la penalty-uri, scor 4-3, dupa o partida dominata de la un capat la celalalt, în care au trimis mingea în bara de trei ori si au încheiat cele 120 de minute de joc fara gol marcat.

Tripla vicecampioana mondiala (1974, 1978, 2010) a reusit cu mare dificultate sa treaca de o echipa dedicata si muncitoare, care a facut un joc defensiv aproape perfect, anihilând vedetele europenilor. Vicecampionii mondiali au avut toate ocaziile în timpul regulamentar, în care Costa Rica nu a reusit niciun sut pe poarta. Van Persie nu l-a putut învinge pe Keylor Navas, care a aparat la aceeasi faza sutul lui Sneijder (21). Portarul costaricanilor a fost providential si la ocazia lui Depay (28), confirmând forma excelenta în care se afla. Sneijder si-a încercat norocul si din lovitura libera, dar Navas si-a salvat din nou echipa (38). Goalkeeperul costaricanilor l-a blocat iar pe Van Persie, la ultima faza periculoasa din prima repriza. Cu 8 minute înainte de final, bara s-a opus executiei lui Sneijder, tot din lovitura libera.

Costa Rica a rezistat eroic asediului olandezilor din ultimele minute. Van Persie a ratat o executie simpla, singur cu Navas (88), iar în ultimul minut, nationala lui Van Gaal a trecut din nou pe lânga victorie, dupa o faza la care mingea a fost deviata de doi adversari în bara. S-a intrat în prelungiri, unde ambele echipe puteau da lovitura. Cu trei minute ramase de jucat, Costa Rica a avut o sansa imensa (116). Atacantul lui Kuban, Urena, l-a luat la tinta pe portarul olandezilor, Cillessen. Chiar înainte de final, Sneijder a lovit pentru a doua oara bara, a treia în meci a olandezilor (118). La ultima faza, Louis Van Gaal a schimbat inspirat portarul - goalkeeperul lui Newcastle, Tim Krul, a fost introdus special pentru loviturile de departajare.

Mutarea a fost una potrivita. Krul a aparat doua executii ale costaricanilor, la Ruiz si Umana, si a trimis astfel Olanda în semifinala cu Argentina, de la Sao Paulo. Altfel, batavii au executat perfect toate loviturile de departajare si au marcat prin Van Persie, Robben, Sneijder si Kuyt. Astfel, Olanda se califica mai departe în premiera la Campionatul Mondial, dupa un meci decis de loviturile de departajare. Costa Rica paraseste turneul final practic neînvinsa, dupa cea mai mare performanta din istoria tarii. Costaricanii au învins Uruguay, Italia si au remizat cu Anglia, Grecia (victorie la penalty-uri) si Olanda (esec la penalty-uri).