O partida de infarct! Romania s-a intors in elita tenisului feminin

22 Aprilie 2014
654 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania FED Cup
• Tricolorele au învins Serbia si s-au calificat în Grupa Mondiala II a Fed Cup, dupa 19 ani • Confruntarea a fost una de infarct, in care Sorana Cirstea a adus punctul decisiv dupa un meci maraton

Succes pentru echipa României la Fed Cup! Tricolorele au învins Serbia si s-au calificat în Grupa Mondiala II, dupa 19 ani. Sorana Cirstea a deschis balul si a câstigat, sâmbata, meciul cu Ana Ivanovic. 3-6, 6-1, 6-2 si Cîrstea a trecut de jucatoarea care, în 2008, ocupa primul loc în ierarhia mondiala.

Simona Halep a marit avantajul echipei noastre dupa o confruntare disputata de-a lungul a doua zile. A învins-o usor pe Bojana Jovanovski, cu 6-2, 6-4. Cel mai bine clasata jucatoare din România nu a reusit sa se impuna, câteva ore mai târziu si împotriva Anei Ivanovic. Numarul 5 WTA a cedat, cu 3-6, 6-7.

Revenite în calculele calificarii, sportivele din Serbia au fortat egalarea. Cîrstea a avut nevoie de 2 ore si 28 de minute pentru a trece de Bojana Jovanovski. A fructificat a sasea minge de meci, a câstigat cu 6-3, 6-7, 6-3 si a adus cel de-al treilea punct României, si implicit calificarea în Grupa Mondiala II. Astfel, România a învins Serbia cu scorul de 4-1, dupa ce jucatoarele Jovana Jaksici si Nina Stojanovici au abandonat în întâlnirea cu perechea Irina-Camelia Begu/Monica Niculescu. Sorana Cîrstea a declarat ca revenirea româncelor la acest nivel al competitiei este o realizare foarte importanta.

"Înseamna foarte mult ca revenim în Grupa Mondiala dupa atâtia ani. Suntem fericite ca am adus putina bucurie de Pasti. Oamenii trebuie sa înteleaga ca a fost prima oara când am jucat acasa si mai trebuia sa aduc si punctul decisiv. Am intrat destul de linistita pe teren si asa a fost pâna la set si 5-2, când am avut emotii. Apoi, în setul trei am fost mult mai linistita. Toata lumea spune ca te ajuta foarte mult Fed Cup. Sper sa fie asa", a afirmat Cîrstea.

De partea cealalta, Jovanovski a afirmat ca a avut putin ghinion în setul trei al meciului cu Sorana Cîrstea, dar pâna la urma românca a fost mai buna. "A fost un meci greu si am avut si putin ghinion în setul trei, dar în final Sorana a fost mai buna. A fost greu sa joc doua meciuri în aceeasi zi. Cred ca avem o echipa buna si ne vom reveni repede", a precizat Bojana Jovanovski.