Olanda a doborat mai multe recorduri la CM

1 Iulie 2014
908 Vizualizari | 0 Comentarii
olanda c m brazilia 2014
Olanda s-a calificat în sferturile de finala de la CM 2014 în ultimele secvente ale confruntarii cu Mexic. Batavii au fost condusi pâna în minutul 88, însa au avut puterea sa întoarca soarta meciului. Elevii lui Louis Van Gaal au primit gol de la Giovanni Dos Santos în minutul 48, însa s-au impus în finalul partidei prin golurile lui Sneijder (88) si Klaas-Jan Huntelaar, din penalty, în minutul 90+4.

Este pentru prima data în istoria Campionatului Mondial când o formatie reuseste sa câstige trei meciuri în timpul regulamentar, desi în fiecare dintre ele a fost condusa într-un anumit moment: (5-1 dupa 0-1 cu Spania si 3-2 dupa 1-2 cu Australia).

De asemenea, recordul revenirilor la o editie a CM a fost egalat, deoarece partida Olanda - Mexic a fost cea de-a noua de la aceasta editie în care învingatorii au fost condusi la un moment dat pe tabela. Olandezii au obtinut calificarea în sferturile de finala dupa ce Huntelaar a transformat impecabil o lovitura de pedeapsa primita în ultimele minute ale meciului, pentru un fault în careu comis de Rafa Marquez.

De-a lungul istoriei turneelor finale, Olanda a transformat toate cele 9 penalty-uri primite în timpul regulamentar si detine astfel recordul în aceasta privinta. Alte echipe care au înscris la fiecare lovitura de la 11 metri primita sunt Anglia (8 din 8), Portugalia (6 din 6) si Ungaria (4 din 4).