Olanda spulbera Brazilia si incheie pe podium Cupa Mondiala

13 Iulie 2014
502 Vizualizari | 0 Comentarii
Olanda a încheiat Cupa Mondiala de fotbal din Brazilia pe locul al treilea, dupa ce a învins cu scorul de 3-0 (2-0) echipa gazda în finala mica, sâmbata, pe "Estadio Nacional Mane Garrincha" din Brasilia. Batavii au incheiat turneul final fara infrangere. Robin van Persie (3 - penalty), Daley Blind (17) si Georginio Wijnaldum (90+1) au marcat golurile batavilor într-un meci a carui soarta a fost determinata de erorile brigazii de arbitri, atât la primele doua goluri, cât si la alte faze importante (doua penalty-uri neacordate Braziliei). Meciul a început prost pentru Brazilia, o contra a lui Robben fiind oprita din postura de ultim aparator de Thiago Silva, la marginea careului. Arbitrul algerian Haimoudi a acordat eronat penalty si doar cartonas galben capitanului Selecao, care merita eliminat. Van Persie a transformat lovitura de pedeapsa si brazilienii se gandeau deja la un nou cosmar, dupa cel din semifinala cu Germania (1-7).  Gazdele au acuzat socul, iar olandezii au marit avantajul în minutul 17, prin Daley Blind, care a trimis simplu în plasa o minge respinsa gresit de David Luiz, dar dupa o pozitie de ofsaid nesemnalizata la atacul olandez. Pana la pauza nu s-a mai petrecut nimic notabil, poate doar suturile aparate de portari ale lui Oscar (21), respectiv van Persie (41).

Abia dupa un sfert de ora de la reluare s-a consemnat prima ocazie a echipei lui Scolari, dar sutul lui Ramires (60), din 16 metri, s-a dus pe lânga poarta. Sud-americanii au cerut penalty în minutul 65, când Maicon a centrat în careu si mingea a lovit mâna lui Vlaar. Haimoudi si-a continuat recitalul si a mai refuzat un penalty echipei sud-americane, dupa un fault al lui Blind asupra lui Oscar (68), mijlocasul lui Chelsea primind "galben" pentru simulare.

Pe final, Georginio Wijnaldum (90+1) a dus scorul la 3-0 pentru Olanda, dupa centrarea lui Janmaat, semnand o noua umilinta pentru echipa gazda. Finalista a editiei 2010, Olanda a prins in extremis ultima treapta a podiumului, desi nu a cunoscut înfrângerea la turneul din Brazilia.