Olimpia bate tot! A obtinut a doua victorie din tot atatea meciuri in Liga Campionilor

14 August 2015
605 Vizualizari | 0 Comentarii
Olimpia
Olimpia castiga si cel de-al doilea meci din grupa 5 UEFA Women’s Champions League impotriva campioanei Muntenegrului, WFC Ekonomist cu scorul de 6-1 (4-0).

In partida jucata la Sportni Park Beltinci, in 13.08.2015 de la ora 17:00 (18:00 ora Romaniei), antrenorul Mirel Albon a trimis din nou doua debutante in teren.

Popa Loredana (16 ani) a debutat ca titulara in tricoul Olimpiei Cluj in Liga Campionilor si a descatusat echipa in minutul 39, marcand golul de 1-0.

Cealalta debutanta este Roxana Dinescu, care a intrat dupa pauza in locul Loredanei Popa si a fost un real pericol pentru poarta muntenegrencelor.

Daca in primul meci Corina Olar a marcat primul ei gol pentru Olimpia in Liga Campionilor, in al doilea meci a venit randul Andreei Corduneanu sa inscrie primul ei gol international in tricoul campioanei, in minutul 45+1.

Pana la pauza, clujencele si-au mai adaugat doua goluri pe tabela, prin autogolul lui Nedic si golul Andreei Voicu din minutul 45+3, intrand astfel la vestiare cu un binemeritat 4-0.

Usor relaxate dupa pauza, olimpicele au fost surprinse cu „garda jos”, iar Ekonomist marcheaza primul gol in aceasta editie de UEFA Women’s Champions League, reducand din diferenta.
La zece minute dupa primirea golului, antrenorul Albon Mirel introduce in teren golgeterul Superligii editiei trecute, Lunca Alexandra care nu s-a dezmintit nici de aceasta data si a marcat o dubla, stabilind scorul final de 6-1.

Potrivit site-ului UEFA, Olimpia a avut in aceasta partida 31 de ocazii, din care 11 pe cardul portii si 8 blocate.

Olimpia: Ganea – Corduneanu, Olar, Meluta (70′ Lunca), Giurgiu – Bortan – Batea, Vatafu, Ciolacu (65′ Tarasila), Voicu – Popa (46′ Dinescu).
Ekonomist: Drezga – Nedic (78′ Miljanic), Minucovic, Goranovic (46′ Saranovic), Bozic – Vulic (46′ Bojat ), Mrkic, Vujicic, Lazarevic- Bojat, Krivokapic

Fiecare echipa a primit cate doua avertismente din partea arbitrului spaniol Marta Frias Acedo:
Olimpia: Corduneanu (75′) si Vatafu (90+3′).
Ekonomist: Vujicic (41′) si Bozic (67′).

In celalalt meci din grupa, Pomurje a castigat cu 2-1 impotriva lui Parnu, marcand golurile victoriei in ultimele 8 minute, dupa ce au fost conduse pana in minutul 84 de estonience.

Cel mai important meci din grupa va avea loc duminica, 16 august de la ora 18:00 (ora Romaniei) tot pe stadionul din Beltinci, partida in care se va hotara castigatoarea grupei si implicit calificata in saisprezecimi.
Olimpia se pregateste de acest meci din postura de lider al grupei, avand un gol-averaj mai bun decat slovencele (9-1) si cu avantajul calificarii si in urma unui eventual rezultat de egalitate.