Olimpia Cluj, campioana nationala a 5-oara consecutiv, dupa ce a inscris 13 goluri intr-un singur meci

18 Mai 2015
787 Vizualizari | 0 Comentarii
Olimpia UT Cluj-Napoca a disputat in cursul zilei de duminica 17 Mai 2015, de la ora 11:30, la Baza Sportiva Victoria Someseni, ultima partida de acasa din play-off-ul Superligii acestui sezon impotriva Real-ului din Craiova.

Olimpicele au inscris 13 goluri (11 pana la pauza), goluri care au fost insa cu noroc, deoarece aceasta victorie a adus Titlul de Campioana Nationala la Cluj pentru a 5-a oara consecutiv, cu o etapa inainte de finalul sezonului, Olimpia avand cu 5 puncte mai mult decat ocupanta locului 2, ASA Targu Mures.

Olimpia: Boanda – Corduneanu (Ganea 60’), Olar, Lipotean, Giurgiu – Vatafu, Bortan, Ciolacu – Batea, Lunca, Voicu.

Real Craiova: Ionita – Tomescu, Streche, Burtica, Dragu, Stan (Constantinescu 89’) – Abagiu, Simion, Pozmac – Obreja, Dinescu.

Au marcat: Vatafu (4’), Voicu (6’, 8’, 28’, 53’, 78’), Bortan (24’, 25’), Ciolacu (29’), Lunca (31’, 38’), Batea (36’, 44’).

Intrucat sunt deja campioane, desi mai au de disputat un meci in deplasare la Targu Mures in 24 Mai, clujencele vor primi medaliile si titlul de Campioana Nationala a sezonului 2014-2015 miercuri, 20 Mai 2015 dupa evenimentul unic din istoria fotbalului romanesc, partida din Semifinala Cupei Romaniei, unde se vor intalni cele doua echipe ale Olimpiei.

Partida dintre Olimpia II si Olimpia I va avea loc la Baza Sportiva Unirea (Manastur) de la ora 17:00.
Tot astazi, Olimpia II a disputat meciul din cadrul Etapei a III-a din play-off-ul Ligii I impotriva echipei din Odorheiu Secuiesc, Vasas Femina de la ora 13:30 la Baza Sportiva Victoria Someseni.

Partida a fost una decisiva pentru Vasas, intrucat echipa din Odorheiu Secuiesc este promovata matematic in Superliga dupa victoria de astazi impotriva Olimpiei II cu 2-1.

Meciul dintre ocupantele locurilor 1 si 2 din Liga I, Seria 1 a fost unul echilibrat, fiecare echipa dominand cate o repriza fiecare; Vasas a dominat prima repriza si a iscris doua goluri prin Papp in minutul 24 si Bartalis in minutul 40, iar Olimpia II a dominat clar cea de-a doua repriza, insa a reusit sa inscrie doar un gol din numeroasele ocazii avute, prin Rusu in minutul 72.

Olimpia II: Darle – Negrea (Zahan 46’), Desmerean, Meluta (Rusu 71’), Mates – Nagy, Carp, Rus – Ciobanu (Deac 59’), Popa (Borodi 46’), Indrei (Mera 33’).

Vasas Femina Odorheiu Secuiesc: Kajtar – Dezso, Ambrus, Peter, Krall – Balazs, Gered, Papp – Biro, Bartalis, Balint.

Urmatorul meci pentru ambele echipe va fi miercuri 20 mai de la ora 17:00 la Baza Sportiva Unirea (Manastur), partida in care junioarele Olimpiei vor infrunta senioarele de la prima echipa in cadrul Semifinalei Cupei Romaniei.

In play-off, Olimpia I mai are doar un singur meci de disputat, la Targu Mures, in 24 Mai, iar Olimpia II va face deplasarea la Baia Mare pentru a disputa meciul din Etapa a IV-a din cadrul play-off-ului Ligii I, tot in 24 Mai. Ambele partide se vor disputa de la ora 11:00.