Olimpia Cluj revine pe primul loc in Superliga, dupa supervictoria cu CFR Timisoara, scor 11-0

6 Noiembrie 2016
956 Vizualizari | 0 Comentarii
Olimpia Cluj

Olimpia Cluj-Napoca revine pe prima pozitie in clasamentul Superligii de fotbal feminin dupa victoria inregistrata, pe teren propriu, in fata fostului lider, formatia CFR Timisoara, scor 11-0 (7-0).

Considerat derby, mai ales dupa depunctarea formatiei ASA Targu Mures, partida disputata sambata, 5 noiembrie, dintre Olimpia Cluj-Napoca si CFR Timisoara a fost una traita intens de catre ambele echipe. Daca in prima repriza echipa gazda a venit cu un elan si cu un chef de marcat nemaiintalnit pana acum in acest sezon, in care s-au marcat 7 goluri dintre care cate 3 Adina Giurgiu si Loredana Popa, repriza secunda, disputata in premiera cu nocturna, a fost una mai relaxata in care echipa oaspete a avut chiar posibilitatea de a inscrie golul de onoare.

Seria de goluri din prima repriza le-a dezorientat atat de tare pe jucatoarele de pe malul Begai incat clujencele au reusit sa marcheze ca la scoala din toate pozitiile posibile. Dupa aceasta, jucatoarele Olimpiei Cluj au mai relaxat jocul, gandul fiind la plecare spre Statele Unite ale Americii, acolo unde nationala Romaniei va intalni, intr-o dubla amicala, campioana mondiala.

Dupa meci, antrenorul echipei oaspete, Florin Bugar, a declarat ca se astepta la un asemenea meci, si a multumit formatiei gazde pentru atitudinea de care a dat dovada. „Ne asteptam sa avem un meci foarte greu, a fost un antrenament cu public. Eu felicit echipa gazda pentru jocul si atitudinea pe care o presteaza chiar daca urmeaza doua meciuri foarte importante pentru echipa nationala a Romaniei, au tratat cu foarte mult respect si seriozitate meciul. Noi nu am putut sa ne ridicam la valoarea lor si stim ce ne lipseste, ne cunoastem lungul nasului. Este adevarat ca ma dezamageste rau de tot scorul. Pana la urma poate asta este diferenta intre noi si echipa din Cluj. Este singura infrangere dar este o infrangere care face o diferenta corecta campioana Romaniei si celelalte echipe din campionat. Probabil ca pe un teren de iarba nu am fi pierdut la un asa scor dar terenul sintetic pentru noi este un mare mister. Ne dorim sa terminam pe podium. Avem o echipa destul de buna pentru fotbalul romanesc. Am avut si cateva absente in prima echipa, dar nu din cauza aceasta am pierdut cu 11-0. Probabil ca avem multe lucruri de reglat iar forta noastra este masurabila cu celelalte echipe din campionat, nu cu Olimpia Cluj, cu Olimpia Cluj ne dam seama de greselile pe care trebuie sa le eliminam pe parcursul campionatului sau in meciurile care ne-au mai ramas", a declarat Florin Bugar.

De cealalta parte, antrenorul echipei clujene, Mirel Albon, a recunoscut ca prima repriza a fost cea mai buna facuta de fete in aceasta toamna in campionatul intern. „O echipa buna care insa astazi nu cred ca au facut un meci foarte reusit, mai mult decat atat s-a vazut oboseala drumului, si in plus de asta noi cred ca am facut cea mai buna prima repriza din aceasta toamna in conditiile in care am avut foarte multe meciuri, unele la nivel international. Fetele noastre au legat foarte bine jocul, am avut o posesie foarte buna, sunt foarte multumit de randamentul mai ales din prima repriza. Era normal ca in repriza a doua sa mai scada turatia, exista frica multora sa nu se accidenteze inaintea meciurilor cu Statele Unite. Ma bucur ca nu avem accidentari, ma bucur de faptul ca se arata o forma sportiva buna, speram sa le recuperam si pe cele accidentate si sa fim la nivelul campioanei mondiale", a declarat Mirel Albon.

Dupa o lunga absenta de la prima echipa, jucatoarea Nagy Melinda a fost titulara in acest meci facand un joc foarte bun, acest lucru fiind recunoscut si de catre antrenorul echipei clujene. „Nagy Melinda a jucat la Olimpia 2. Este o jucatoare de foarte mare perspectiva. Vor mai fi meciuri in care va juca la Olimpia 1. Mai are multe lucruri de pus la punct dar cred ca va fi un fundas central de mare perspectiva atat pentru Olimpia, cat si pentru echipa nationala", a afirmat Mirel Albon.

Cat despre plecare in America acolo unde nationala va disputa doua meciuri amicale, tehnicianul echipei clujene care este si antrenorul echipei nationale, Mirel Albon a spus ca este fericit ca dupa mai multe insistente ale echipei de peste ocean au reusit sa gaseasca o posibilitate de a onora aceasta invitatie si ca aceste doua meciuri vor reprezenta foarte mult pentru moralul, antrenamentul si inspiratia jucatoarelor din Romania. „In primul rand este mai mult decat onorant si placut sa stii ca echipa campioana mondiala si-a dorit sa joace cu noi. Ne-au invitat si in septembrie, au insistat si acuma. Pana la urma am reusit sa gasim solutiile sa ne deplasam. Din pacate nu avem toate jucatoarele insa cele care vor veni sunt convins ca vor avea motivatia necesara, un lucru foarte important, sa dea totul si sa faca doua meciuri cat se poate de bune. Astfel de meciuri, daca sunt tratate corespunzator, poate sa insemne cat foarte multe alte meciuri in competitia interna sau cat foarte multe luni de pregatire. Speram sa ne aduca plusul necesar, speram sa ne aduca increderea pentru ceea ce urmeaza, speram sa ne aduca dorinta de a ne pregati si de a avea incredere in noi ca putem ajunge la competitii de mare anvergura, si de asemenea speram sa ne dea aceasta dorinta si incredere ca putem sa jucam de la egal la egal cu marile forte ale fotbalului mondial cum s-a intamplat si in aprilie la Pitesti cu Franta", a spus Mirel Albon.

Meciurile dintre reprezentativele SUA si Romaniei vor avea loc pe 10 noiembrie („Avaya Stadium", San Jose, California, ora locala 19:00) si pe 13 noiembrie („StubHub Center", Carson, California, ora locala 18:30). In Romania, orele de start vor fi 04:00, in 11 noiembrie, si 03:30, in 14 noiembrie, acestea putand fi urmarite pe internet la adrese pe care le vom comunica ulterior.

Olimpia Cluj-Napoca - CFR 1933 Timisoara 11-0 (7-0)

Au marcat: Loredana Popa (4', 20', 24', 58'), Adina Giurgiu (10', 22', 25'), Alexandra Lunca (12', 47', 70'), Dariana Indrei (81')

Echipele de start:

Olimpia Cluj: 31. Roxana Oprea, 2. Andreea Corduneanu, 5. Teodora Meluta, 6. Adina Giurgiu, 7. Dariana Indrei, 8. Ștefania Vatafu (cpt.), 9. Mihaela Ciolacu, 14. Alexandra Lunca, 15. Melinda Nagy, 88. Beatrice Tarasila, 99. Loredana Popa.

Rezerve: 3. Lidia Havristiuc, 20. Cristina Carp. 4. Ioana Bortan, 11. Mara Batea. Antrenor: Mirel Albon.

CFR Timisoara: 1. Mihaela Durla (cpt.), 24. Lidia Șuvet, 7. Florina Abrudan, 11. Caludia Bistrian, 4. Heisu Denisa, 14. Ozana Ababei, 6. Mihaela Molnar, 8. Ionela Voica, 16. Larisa Sirbovan, 18. Elena Obrad, 10. Aoblina Ion Coni.

Rezerve: 77. Cristina Ștefan, 20. Bianca Biris, 5. Sabina Scurtu, 37. Loredana Sas, 3. Manuela Voica. Antrenor: Florin Bugar.