Olimpia UT Cluj-Napoca continua seria victoriilor in play-off

29 Aprilie 2015
502 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de fotbal feminin Olimpia UT Cluj-Napoca a reusit cea de a doua victorie din play-off-ul Superligii nationale, prima in deplasare, in fata echipei Real Craiova.

Etapa a II-a din play-off-ul Superligii a fost una plina de surprize, atat din punct de vedere al rezultatelor cat si al loturilor echipelor.

Pe un teren impropriu pentru nivelul acestei competitii, un teren foarte uscat, denivelat, aflat intr-un sat, la 29 de km de Craiova, echipa gazda, Real Craiova, a deschis scorul inca din minutul 2′ printr-un gol al Roxanei Dinescu, surprinzand defensiva clujeana. Acesta este al doilea gol primit de Olimpia pe teren in acest campionat, avand pana acum +135 la golaveraj.

Olimpia s-a repliat rapid, gasind solutia optima pentru a inscrie, avand in vedere starea deplorabila a terenului de joc, reusind sa egaleze in minutul 23′ prin Adina Giurgiu, dupa o serie de ratari la poarta Ionelei Dinca.

Pana la finalul jocului, clujencele au reusit sa mai inscrie inca cinci goluri, scorul final fiind 6-1 pentru Olimpia (3-1 la pauza).

O alta situatie inedita a fost faptul ca portarul titular la Olimpiei, Mirela Ganea, a evoluat pe postul de atacant in aceasta partida, reusind chiar sa inscrie primul ei gol in aceasta editie de campionat.

Pentru Olimpia au jucat: Boanda – Batea, Olar, Desmerean, Giurgiu – Ciolacu, Bortan (Ganea 62′), Vatafu (Corduneanu 57′)- Indrei, Lunca, Voicu

Pentru Real Craiova a jucat: Dinca – Nicu, Pozmac, Burtica, Stan, Streche (Popa 83′) – Ionita, Obreja, Manolescu (Bobirneci 72′), Simion  – Dinescu

Au marcat: Dinescu (2′), Giurgiu (23′), Voicu (36′, 41′-pen), Olar (68′), Lunca (76′) si Ganea(85′).
Cea mai mare surpriza a etapei a fost oferita de bargauancele de la „Heniu”, care au reusit remiza pe teren propriu cu vice-campioana ASA Targu Mures (0-0), aceasta din urma facand deplasarea la Prundu Bargaului fara 2 jucatoare importante, Meleca Lucica si Sandu Bianca, care au participat la cursul pentru Licenta B UEFA de la Bucuresti. Acest rezultat a facut ca principala contra-candidata la titlu a Olimpiei sa se afle acum la doua puncte de locul 1.

Dupa ce luni a jucat la Craiova, Olimpia continua maratonul de meciuri din aceasta saptamana cu partidele de miercuri din sferturile Cupei Romaniei, unde Olimpia I va intalni echipa din esalonul secund, Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, iar Olimpia II va primi vizita echipei din Superliga, Real Craiova, urmand sa incheie amandoua cu meciurile de duminica, cu prima etapa din play-off-ul Ligii I pentru Olimpia II si respectiv cu derby-ul play-off-ului Superligii dintre Olimpia si ASA Targu Mures.