Partide de infarct in Liga I! Batalie crunta pentru Europa

13 Mai 2013
556 Vizualizari | 0 Comentarii
Batalie crunta in Liga I pentru locurile de Europa League. Dupa etapa 31 din Liga I de fotbal, Pandurii Targu Jiu, Astra si Petrolul lupta pentru a ocupa cele doua locuri care duc sigur in preliminariile Ligii Europa.

Pandurii Targu Jiu este marea invingatoare a acestei runde. Echipa gorjeana a castigat fara probleme în deplasarea de la Severin, scor 3-1, si a urcat pe locul 2 în clasament. Începutul de meci a fost unul extrem de echilibrat, iar golul a venit dupa o executie superba. Paul Anton a preluat si a sutat de la 25 de metri aproape de vinclul portii celor de la Severin. Imediat, acelasi Anton a reusit "dubla" dintr-un penalty obtinut de Nicoara. Gazdele au contestat acordarea loviturii de pedeapsa. Conturile au fost încheiate la debutul reprizei secunde cand Ibeh a înscris si el dupa o actiune colectiva a oaspetilor. Asta chiar daca Florin Costea a marcat din nou pentru CS Severin în minutul 62 si gazdele au mai ratat cîteva ocazii importante.
In schimb, Petrolul a pierdut doua puncte importante în lupta pentru cupele europene, remizand la Chiajna 1-1. Fara Bokila, suspendat, prahovenii au fost de nerecunoscut. Desi au evoluat în fata Chiajnei, echipa care n-a reusit înca sa castige în 2013. Ilfovenii puteau deschide scorul chiar din minutul 4, cand Belu a trimis în transversala din apropiere. Jocul s-a stins însa dupa acea faza, iar Petrolul s-a vazut dominata de echipa lui Ilie Stan. Prahovenii au dat însa lovitura înainte de pauza, cand Guillherme a inventat o faza în partea stînga si i-a pasat excelent lui Grozav, care a trimis în plasa din 6 metri. Chiajna a revenit pe tabela imediat dupa iesirea de la cabine, Ghionea marcand cu capul dupa o centrare a lui Pana. Prahovenii n-au mai reusit sa marcheze, terminand meciul în zece jucatori dupa eliminarea lui Hoban.
Astra a castigat partida cu Rapid, scor 3-2, dupa doua goluri înscrise în prelungiri si a egalat-o pe Petrolul în clasament. Astra avea nevoie de victorie ca sa continue lupta pentru calificarea în cupele europene în sezonul urmator si a început bine partida cu mai multe ocazii la poarta Rapidului. Golul a venit în minutul 45 de la Takayuki. În minutul 70 totul parea încheiat cand Yahaya a majorat diferenta. Nu a fost asa pentru ca Dica a redus din diferenta în minutul 77, iar Herea a egalat în prelungiri dupa o lovitura libera de la 25 de metri. Totusi, la ultima faza a partidei, Bukari, din off-side, a reluat în poarta centrarea lui Enache si a egalat-o pe Petrolul în clasamentul Ligii 1.
Sambata, s-au disputat alte doua partide din etapa 31 a Ligii I, fara implicatii insa in zona cupelor europene. Fara Grigoras pe banca, Otelul a castigat la Medias, 2-1, dupa ce a fost condusa cu 1-0. Vitinho a marcat pentru gazde, in timp ce Benga si Vancea au intors soarta meciului. Tot sambata, FC Vaslui s-a impus la Piatra Neamt, contra Ceahlaului, scor 2-0. Temwanjera si Antal au inscris pentru o victorie clara a trupei lui Gabi Balint. Dupa acest esec, nemtenii au schimbat antrenorul, Costel Enache fiind demis de patronul Gheorghe Stefan. In locul lui Enache, antrenor principal la Ceahlaul a fost numit Viorel Hizo.