Pazea, s-au suparat Cocosii! Franta a inceput perfect Mondialul din Brazilia

16 Iunie 2014
591 Vizualizari | 0 Comentarii
Franta s-a impus fara probleme în fata Hondurasului, una dintre cele mai slabe echipe de la acest Campionat Mondial, scor 3-0. Franta era mare favorita în aceasta grupa si si-a confirmat statutul aseara.

De un sfert de ora au avut nevoie jucatorii echipati in albastru pentru a livra primul moment spectaculos la poarta lui Valladares, care a sters mingea trimisa de Blaise Matuidi de la 11 metri, suficient incat sa fie salvat de bara transversala. In minutul 23, Evra l-a deschis ideal pe Griezmann in fata portii, insa mijlocasul ofensiv al Frantei s-a lovit de aceeasi problema, bara transversala a portii aparate de Valladares. Pe contraatac, Benzema a ratat tinta dintr-o pozitie promitatoare, la centrarea de pe dreapta a lui Mathieu Valbuena.

Varful Realului nu a putut cadra din 8 metri, iar Valladares a scapat din nou cu fata curata. Karim Benzema a stabilit scorul pauzei, in minutul 45, dupa un penalty dictat de brazilianul Sandro Ricci. Palacios a intrat neregulamentar asupra lui Paul Pogba, lasand Hondurasul in inferioritate numerica. Culmea, primul cartonas galben venise tot dupa un fault asupra jucatorului lui Juventus Torino. Imediat dupa pauza am asistat la primul moment in care tehnologia video Goal-Control a fost folosita cu succes. Franta s-a desprins pe tabela in urma autogolului goalkepeerului Valladares. Benzema a tintit stalpul portii, mingea a ricosat pana la portarul Hondurasului, care a scapat-o si Sandro Ricci a indicat imediat mijlocul terenului gratie tehnologiei video Goal-Control. In minutul 72, Benzema si-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor cu gol din actiune, ca urmare a unui sut violent, sub bara, din unghi inchis. Cu om in plus si trei goluri avantaj pe tabela, francezii nu au mai fortat, scorul ramanand cel stabilit de Benzema. In urma acestui rezultat, Franta preia conducerea Grupei E multumita golaverajului superior.

Tot aseara, Elvetia a învins-o pe Ecuador în primul meci din grupa E, scor 2-1. Ecuadorienii au deschis scorul prin Enner Valencia, la o eroare în defensiva Elvetiei, în timp ce Mehmedi a egalat imediat dupa pauza. Europenii au dat lovitura prin Seferovici la ultima faza a meciului si s-au apropiat de optimile competitiei. Elvetiei i-a fost anulat si un gol perfect valabil în minutul 72 dupa o greseala a asistentului, care a semnalizat ofsaid.