Peste 1000 de copii si femei au fost ieri la meciul U Cluj-CS Turnu Severin - FOTO

12 Martie 2013
792 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu peste 1000 de femei si copii in tribune, alte cateva sute de fani la portile stadionului, si cateva mii in fata televizoarelor, „studentii" au obtinut o victorie pretioasa in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Deciziile Ligii Profesioniste de Fotbal au strans si mai puternic legatura dintre fani si echipa. In tribunele Cluj Arena au luat loc peste 1000 de femei si copii, iar la porti au asteptat alte cateva sute un succes pretios in lupta pentru evitarea retrogradarii. Elevii lui Ioan Viorel Ganea nu s-au lasat mai prejos si au obtinut prima victorie din 2013, 1-0 cu CS Turnu Severin, printr-un super-gol marcat de Buleica.

Meciul dintre „U" si CS Severin de luni seara a demonstrat ca fotbalul depaseste multe obstacole. Daca Liga le-a interzis fanilor sa intre in tribune, fanele si copii au raspuns prezent. Daca societatea care administreaza clubul a intrat in insolventa, jucatorii au aratat ca se pot reorganiza din mers. Ionel Ganea n-a reusit sa-i aiba la dispozitie pe Szekely, Tony si Iacob, astfel ca a mizat pe aceasi echipa care scoatea un punct la Constanta, in urma cu mai bine de o saptamana. „Studentii" s-au instalat rapid in jumatatea adversa, dar n-au reusit sa duca mingea in fata portii. Florin Costea, „mingicarul" oltenilor, a dat primul avertisment, fiind nevoie de doi clujeni pentru a-l opri. „U" a inteles ca nu-i de joaca, a fortat, iar Viorel Dinu a trimis din lateral, dar pe langa poarta. Minutul 21 a adus cea mai controversata faza a primei reprize, rusul Dzhalilov lovind mingea cu mana in propriul careu, fara ca Radu Petrescu sa semnalizeze. Hidisan a luat finalul de repriza pe cont propriu, dar din trei incercari n-a nimerit poarta.

U" a inceput partea secunda in tatonari, lasandu-i pe olteni sa atace. Severinul si-a aratat, insa, limitele si, mai mult, Vranjkovic a oferit un cadou perfect, fiind eliminat pentru doua galbene luate stupid. „Studentii" s-au aruncat in atac, dar fara lucidiate. A fost nevoie de un moment de sclipire al lui Alin Buleica. Olteanul Universitatii a luat mingea in banda dreapta, a trecut superb de doi adversari, si a sutat puternic, pe coltul scurt. Urale in tribuna, mai ceva ca la un concert Robbie Williams! A fost randul severinenilor sa se arunce in ofensiva, insa oltenii s-au lovit de propria neputinta. Ocaziile mari au apartinut tot Universitatii, prin Bogdan Apostu. Atacantul „Sepcilor" a ratat in doua randuri (70, 78) din doar cativa metri. Si pentru ca a fost singurul severinean care a aratat calitate, Florin Costea si-a incercat sutul din lovitura libera, de la 30 de metri. Ionut Bosneag a scos superb de sub bara, iar „studentii" s-au aparat eroic in ultimele minute.

Finalul a fost demn de o regie de tip Hollywood. Jucatorii Universitatii au urcat in tribune pentru a le multumi fetelor si copiilor care au ragusit cantand timp de 90 de minute, dar si celor care i-au incurajat de la portile inchise ale stadionului. Fanii si jucatorii au cantat impreuna timp de cateva minute, sarbatorind succesul care urca „U" peste linia retrogradarii. „Studentii" ocupa acum locul 14 in Liga I, cu 21 de puncte, unul mai mult decat Ceahlaul Piatra Neamt, iar luni vor juca pe terenul FC Brasov.

"U" Cluj - CS Turnu Severin 1-0 (0-0)

A marcat: Buleica (66)
Stadion: Cluj Arena, Spectatori: 1000 (doar femei si copii)

"U" Cluj: Bosneag - Ciupe, Ninu, Ratiu, Nicola - Bucsa, Popa (55, Apostu) - Buleica, Hidisan, Borza (55, Muzac) - Dinu (76, Dedu)
Antrenor: Ioan Viorel Ganea

CS Severin: Panagopoulos - Dananane, Durimel, Tataru (46, Asanovic), Dzhalilov - Olah, Tole (62, Hasanovic) - Brata (75, Neacsa), Vranjkovic, Costea - Tomas
Antrenor: Ionel Gane

Cartonase galbene: Nicola, Ninu, Hidisan, Muzac / Vranjkovic