Piedica pentru Steaua! Petrolul a stricat petrecerea stelistilor

23 Aprilie 2013
654 Vizualizari | 0 Comentarii
Petrolul a reusit sa opreasca seria de victorii a Stelei pe teren propriu, obtinand un 2-2 pe National Arena. Partida s-a disputat intr-o atmosfera superba, creata de cei peste 30 de mii de spectatori. Steaua a deschis scorul înca din minutul 23, Rusescu transformand lovitura de pedeapsa obtinuta de Adi Popa. Oaspetii au revenit în prelungirile primei reprize, Hoban învingandu-l pe Tatarusanu cu o lovitura de cap din 10 metri.
Steaua a beneficiat de un nou penalty în minutul 79, dupa un hent al lui Manasse. Cu cateva secunde înainte însa, Chiriches îl faultase în atac pe Geraldo, dar Alexandru Tudor n-a observat. Ploiestenii au egalat din nou 5 minute mai tarziu, Chiriches reluand în proprie poarta o centrare venita din corner. Steaua are un avans de 15 puncte în fruntea clasamentului, în timp ce Petrolul trece pe locul 4.
Tot ieri, FC Brasov a castigat spectaculos în fata Otelului, scor 3-2, toate golurile fiind înscrise într-o prima repriza fantastica. Fara Grigoras pe banca, Sîrghi a deschis scorul înca din minutul 2 la o faza fixa. Nu a durat mult si Buga a restabilit egalarea: a preluat excelent si apoi a sutat plasat pe langa Branet. Otelul a revenit în avantaj în minutul 16, dupa ce Filip a fructificat pasa lui Stromajer.
Finalul de repriza a fost din nou nebun cu 2 goluri în 5 minute. Machado a egalat în minutul 41 si Paun a adus gazdele pentru prima oara în avantaj în prelungirile reprizei.
Golul sau a fost decisiv, repriza secunda fiind saraca în faze de poarta, doar Batin în minutul 90 mai putea marca. Brasov urca pe locul 9 dupa acest succes, iar Otelul ramane pe 11.