Potaissa pierde primul meci cu CSM Bucuresti din cadrul Play-off-ului ligii nationale

12 Mai 2015
429 Vizualizari | 0 Comentarii
Formatia turdeana a pierdut, cu 27 - 29, partida cu CSM Bucuresti, prima din semifinalele competitiei, ce a avut loc duminica, 10 mai, la Turda. In prima repriza, formatia bucuresteana a profitat de numeroasele greseli ale gazdelor si datorita prestatiilor lui Negru si a portarului Blazevic, oaspetii au intrat la pauza cu un avantaj de sase goluri (17 - 11). In a doua repriza, datorita evolutiilor lui Cantec, Adomnicai, Dediu si a portarului Varo, formatia turdeana prin Cimpan, a inscris golul egalizator (23 - 23, minutul 50). Dupa nenumaratele ratari ale formatiei gazda, CSM Bucuresti a reusit sa castige prima mansa din semifinalele play-off-ului.

Deoarece play-off-ul se desfasoara dupa sistemul eliminatoriu, iar echipa care obtine doua victorii din trei jocuri se califica mai departe, Potaissa trebuie sa castige, in mod obligatoriu, urmatoarea partida cu CSM-ul, ce va avea loc joi, 14 mai, la Bucuresti. Daca formatia turdeana egaleaza situatia la victorii, va urma meciul decisiv, ce se va disputa la 24 de ore dupa partida cu nr. 2, de asemenea pe terenul CSM-ului.

Daca pierde duelul cu CSM Bucuresti pentru calificarea in finala ligii nationale de handbal masculin, Potaissa va lupta, pentru locurile 3 - 4, cu invinsa din cealalta semifinala, unde se intalnesc Dinamo Bucuresti si Minaur Baia Mare.